W naszej diecezji obchody zainaugurowała Msza św. w intencji rodzin. Mimo ograniczeń, organizatorzy mają kilka propozycji, które urozmaicą czas rodzinom na przełomie maja i czerwca.
"Rodzina przestrzenią spotkania" - to hasło tegorocznej 13. edycji Metropolitalnego Święta Rodziny. W ostatnich latach na wydarzenie składało się ok. 120 imprez i propozycji religijnych, kulturalnych i sportowych. Większość z nich - z powodu pandemii - trzeba było w tym roku odwołać.
W uroczystość Wniebowstąpienia Pańskiego bp Andrzej Iwanecki przewodniczył w gliwickiej katedrze Świętych Apostołów Piotra i Pawła Mszy św. w intencji rodzin diecezji gliwickiej.
- Rodzina jest pomysłem Boga. Panu Bogu możemy zaufać, bo On chce tylko dobra człowieka - przekonywał w kazaniu biskup. Zauważył też, że "droga do zbawienia prowadzi przede wszystkim przez rodzinę".
- Nigdy dotychczas nie mieliśmy tylu okazji do okazania miłości - i to nie komuś daleko żyjącemu, jakby na innym kontynencie, ale człowiekowi, który jest blisko nas - podkreślił bp Iwanecki.
Mimo ograniczeń, organizatorzy tegorocznej edycji święta mają kilka propozycji, które urozmaicą czas rodzinom na przełomie maja i czerwca. Już w sobotę pierwszym wydarzeniem w programie był "wirtualny" bieg charytatywny w Sośnicowicach.
Rokrocznie w program Metropolitalnego Święta Rodziny wpisywała się pielgrzymka mężczyzn i młodzieńców do sanktuarium Matki Sprawiedliwości i Miłości Społecznej w Piekarach Śląskich. W tym roku organizatorzy zachęcają jednak do zdalnego pielgrzymowania za pomocą transmisji. Tego dnia - 31 maja o 13.00 - metropolita katowicki Wiktor Skworc będzie przewodniczył Mszy św. na Wzgórzu Piekarskim. Homilię wygłosi abp Grzegorz Ryś.
Swoją propozycję ma też Radio eM. maja o godz. 20.05 na antenie radia zabrzmią niezapomniane utwory najwybitniejszych twórców muzyki klasycznej. Będzie to "Koncert dla mam", a wśród artystów znajdą się muzycy NOSPR, a także soliści sopranistka Ewa Tracz i tenor Andrzej Lampert.
Jednym z ważniejszych punktów ma być I Metropolitalny Konkurs Literacki dla rodzin. Organizatorzy czekają na krótkie teksty prozatorskie, których tematem jest hasło tegorocznego święta. Czasu jest sporo, bo termin nadsyłania prac mija z końcem sierpnia tego roku. Najlepsze prace zostaną opublikowane dzięki pomocy Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii.
Uaktualniony kalendarz wydarzeń znajduje się na stronie www.swieto-rodziny.pl.
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
Nad sprawami duchowymi nie mamy pełnej kontroli i należy być ostrożnym.
Symbole tego spotkania – krzyż i ikona Maryi – zostaną przekazane koreańskiej młodzieży.
Wraz z zakorzenianiem się praktyki synodalności w Kościele w Polsce - nadziei będzie przybywać.