Parafie dokonują wyliczeń i informują, ile osób może być w poszczególnych kościołach i kaplicach podczas mszy świętych i nabożeństw. Wiąże się to z nowymi przepisami mówiącymi, że w miejscach kultu religijnego może przebywać jedna osoba na 15 mkw. - poinformował ks. Paweł Rytel-Andrianik.
W informacji przekazanej w poniedziałek PAP rzecznik podkreślił, że Kościół w Polsce od początku epidemii, w trosce o zdrowie i życie całego społeczeństwa, dostosowuje się do ograniczeń sanitarnych.
"Wytyczne w tych kwestiach przekazywał przewodniczący KEP abp Stanisław Gądecki, głos zabierało Prezydium KEP, biskupi diecezjalni wydawali dekrety" - przypomniał ks. Rytel-Andrianik.
"Bardzo dziękujemy księżom i wiernym za wykazanie się odpowiedzialnością za innych i dobro wspólne poprzez przestrzeganie rygorów sanitarnych dotyczących liczby uczestników mszy św. i nabożeństw, zachowania odległości 2 metrów między osobami w kościołach oraz obowiązkowego zakrywania ust i nosa, na przykład poprzez maseczki, także w świątyniach. Prosimy, aby nadal stosować się do zaleceń służb sanitarnych" - dodał.
Ks. Rytel-Andrianik przypomniał, że w diecezjach nadal obowiązują dyspensy od uczestnictwa w niedzielnych mszach świętych. Zaznaczył jednak, że obecne przepisy państwowe stwarzają możliwość, aby w kościołach mogło się modlić, korzystać ze spowiedzi i komunii świętej więcej osób niż w ubiegłych tygodniach.
"Musimy pamiętać, że tak jak powiedział ostatnio papież Franciszek, nie można przenieść Kościoła i sakramentów tylko do wirtualnego świata" - podkreślił rzecznik episkopatu.
Abp Galbas w czasie modlitewnego spotkania z braćmi z Taizé.
Obecnie mieszka w nim zaledwie sześciu mnichów i żyjące ich charyzmatem dwie osoby świeckie.
Pod hasłem „Kłaniajcie się Królowie”, 6 stycznia odbędą się Orszaki Trzech Króli.