Papież zdecydował, że zbiórka dla Ziemi Świętej, która tradycyjnie odbywała się w Wielki Piątek, w tym roku będzie miała miejsce w niedzielę poprzedzającą święto Podwyższenia Krzyża, czyli 13 września.
W tym roku ze względu na ograniczenia, mające na celu powstrzymanie pandemii nie jest możliwe wspólnotowe celebrowanie obrzędów Wielkiego Tygodnia. Ta nowa data jest znakiem solidarności ze wspólnotami chrześcijańskimi Bliskiego Wschodu i dziełami jakie one prowadzą, m.in. szpitalami oraz szkołami. Kolekta pozwala na ich utrzymanie. W Syrii wiele z nich zostało niedawno ponownie otwartych dla wszystkich, zarówno chrześcijan, jak i muzułmanów. Wiele rodzin nie stać jednak na posyłanie dzieci do szkoły, ponieważ są zbyt ubogie. Ważne jest, aby obecna kryzysowa sytuacja nie wpłynęła na to, że zbiórka po prostu nie odbędzie się. Mówi kard. Leonardo Sandri, prefekt Kongregacji Kościołów Wschodnich.
„Kiedy Paweł VI wprowadził tę zbiórkę dla Ziemi Świętej myślał o zwieńczeniu ziemskiego życia Jezusa, o Jego ukrzyżowaniu, chciał pobudzić nas wszystkich do refleksji: «Ale czego my szukamy? Szukamy Jezusa poprzez nasz powrót do Słowa Bożego, do pokuty, zadośćuczynienia za grzechy». To święto obchodzone 13 września, które upamiętnia odnalezienie Krzyża, pozwala, w pewnym sensie, «dotknąć» jeszcze raz cierpień i odkupienia świata dokonanego przez Chrystusa – podkreślił kard. Sandri. Papież chciał połączyć tę zbiórkę z Wielkiego Piątku, w tym szczególnym roku, z powodu pandemii, z dniem 13 września, czyli z najbliższą niedzielą przed świętem Podwyższenia Krzyża. Pragnął przez to uświadomić ludziom wagę problemu, pobudzić wrażliwość na potrzeby braci ze świata wschodniego poprzez wyrażenie konkretnej solidarności. Chodzi o to, aby nie utracić dzieł, które są wspierane i realizowane poprzez Kustodię Ziemi Świętej oraz naszą Kongregację.“
Nad sprawami duchowymi nie mamy pełnej kontroli i należy być ostrożnym.
Synodalność to sposób bycia i działania, promujący udział wszystkich we wspólnej misji edukacyjnej.
Droga naprzód zawsze jest szansą, w złych i dobrych czasach.
Symbole tego spotkania – krzyż i ikona Maryi – zostaną przekazane koreańskiej młodzieży.
Wraz z zakorzenianiem się praktyki synodalności w Kościele w Polsce - nadziei będzie przybywać.