Czy Bóg jest mężczyzną czy kobietą?
Bóg jest Bogiem. Nie jest ani mężczyzną, ani kobietą, lecz jest Bogiem, który stoi ponad tymi formami.
Bóg jest kimś zupełnie innym. Biblia zwracając się w modlitwie do Boga, sięga po symbol ojca, a nie matki, niemniej w swych symbolach Boga zawsze dodaje Mu również żeńskie atrybuty (cechy).
Na przykład gdy Stary Testament mówi o Bożym współcierpieniu, nie posługuje się abstrakcyjnym terminem „współcierpienie”, lecz konkretnym słowem „rachamin”, „matczyne łono” Boga.
Słowo to unaocznia Boże macierzyństwo również w jego duchowym sensie. Przez symboliczne wyrażenia, których używa w odniesieniu do Boga, Biblia w całej mozaice swych obrazów z całą jasnością stwierdza, że mężczyzna i kobieta pochodzą od Boga.
Bóg stworzył ich oboje. Oboje zatem są w Nim – a jednocześnie Bóg stoi jednak ponad obojgiem.
Kardynał Ratzinger/Benedykt XVI
Jahwe czy Jehowa?
Świadkowie Jehowy twierdzą, że objawione imię Boga należy wymawiać Jehowa. Czy mają rację? Raczej nie.
Hebrajski tekst Biblii początkowo zawierał tylko spółgłoski: JHWH. Znaki wskazujące wymowę samogłosek wprowadzono dopiero w VI w. po Chrystusie.
Żydzi z szacunku nie wymawiali imienia Boga, ale w jego miejsce wstawili słowo „Adonai” (Pan) lub Szem (imię). Wymowa „Jehowa” powstała z zastosowania samogłosek wyrazu „Adonai” do JHWH.
Nie sposób dziś dojść do tego, jaka była pierwotna wymowa imienia Boga. Współcześni badacze opowiadają się za wersją: Jahweh. Tego trzymają się współczesne wydania Biblii.
Nazwał to „kwestią sprawiedliwości”, bardziej, aniżeli hojności.
Dotychczasowy Dyrektor - ks. Marcin Iżycki - został odwołany z funkcji.
To właśnie modlitwa i ofiara ma największą siłę, a nie broń czy wojska.