Powierzamy się w Boże ręce i modlimy się jednym sercem i jedną duszą – prosił Papież przed odmówieniem z chrześcijanami na całym świecie modlitwy „Ojcze nasz” o uproszenie miłosierdzia w tym trudnym czasie pandemii koronawirusa.
W południe, o g. 12.00, Franciszek z biblioteki Pałacu Apostolskiego, za pośrednictwem mediów, połączył się z chrześcijanami na całym świecie, aby odmówić wspólnie modlitwę „Ojcze nasz”. W samo południe chrześcijanie na całym świecie zjednoczyli się duchowo z Papieżem w modlitwie „Ojcze Nasz”. Wierni różnych wyznań wspólnie zwrócili się do Boga w doświadczeniu cierpienia, które dotknęło świat poprzez pandemię. Franciszek prosił, aby dobry i miłosierny Ojciec wysłuchał jednomyślnej modlitwy swoich dzieci, którzy z ufną nadzieją zwracają się do jego wszechmocy.
Do tej wspólnej modlitwy Papież zachęcał w minioną niedzielę odmawiając modlitwę „Anioł Pański”. W krótkim wprowadzeniu w modlitwę prosił o miłosierdzie dla udręczonej ludzkości.
"Jako ufne dzieci zwracamy się do Ojca. Czynimy to każdego dnia, kilka razy dziennie, ale w tej chwili chcemy błagać o miłosierdzie dla ludzkości ciężko doświadczonej pandemią koronawirusa. A czynimy to razem, chrześcijanie wszystkich Kościołów i każdej ze wspólnot, każdego wieku, języka i narodu – podkreślił Ojciec Święty. – Modlimy się za chorych i za ich rodziny; za pracowników służby zdrowia i tych, którzy im pomagają; za władze, służby porządkowe i wolontariuszy; za duchownych naszych wspólnot. Wielu z nas obchodzi dzisiaj Wcielenie Słowa w łonie Dziewicy Maryi, kiedy w Jej pokornym i całkowitym «niech mi się stanie» odzwierciedliło się «Oto jestem» Syna Bożego. Także i my z całkowitą ufnością powierzamy się w Boże ręce i modlimy się jednym sercem i jedną duszą.“
Vatican News - Polski Pope Francis' special video to pray for an end to the pandemic#PrayForTheWorldPrzypomniał również o piątkowej modlitwie.
„Ponawiam także swoje zaproszenie, aby uczestniczyć duchowo poprzez środki komunikowania w modlitwie, której będę przewodniczył pojutrze, w piątek, o godz. 18.00, z dziedzińca bazyliki św. Piotra. Po wysłuchaniu Słowa Bożego oraz adoracji Najświętszego Sakramentu nastąpi Błogosławieństwo Urbi et Orbi z możliwością otrzymania odpustu zupełnego.“
Franciszek zrezygnował z publikacji adhortacji posynodalnej.
Jako dewizę biskupiego posługiwania przyjął słowa „Ex hominibus, pro hominibus” (Z ludu i dla ludu).