Anglia: Msze bez wiernych, kościoły otwarte

Episkopat Anglii i Walii ogłosił, że z powodu pandemii koronawirusa począwszy od piątku wieczorem Msze będą odprawiane bez udziału wiernych. Biskupi podkreślili, że „w tych wyjątkowych okolicznościach (…) obowiązek uczestnictwa we Mszy w niedziele i święta jest zniesiony”.

Decyzja biskupów dotyczy wszelkich aktów kultu celebrowanych w kościołach na terenie Anglii i Walii. Zawieszenie obecności wiernych podczas liturgii ogłoszono w liście kard. Vincenta Nicholsa, przewodniczącego Konferencji Biskupów Katolickich Anglii i Walii oraz abp. Malcolma McMahona, wiceprzewodniczącego konferencji. 

W liście zapewniono wiernych, że „kościoły pozostaną otwarte” i „będą centralnym punktem modlitwy, w którym znajdziemy ukojenie i siłę”. „Jednak – dodają biskupi – odprawianie Mszy w niedziele oraz w dni powszednie odbędzie się bez publicznego zgromadzenia”.

Episkopat zachęca do łączności z kapłanami odprawiającymi Msze przez aktywne oglądanie transmisji on-line i włączenie się w ten sposób wmodlitwę oraz podejmowanie aktu duchowej komunii: „W tych dniach uczestniczymy w Ofierze Chrystusa w ten sposób. Tak będziemy uświęcać niedzielę i każdy dzień tygodnia” – napisali biskupi. 

Hierarchowie podkreślają również konieczność troski o siebie nawzajem, większej niż dotąd uwagi skierowanej na potrzeby bliźniego, zwłaszcza osób starszych i bezbronnych. Zachęcają do wspomagania lokalnych „banków żywności”, a także do włączania się w działalność charytatywną na rzecz potrzebujących.

Angielscy biskupi zwrócili się do wiernych z apelem: „W tych niepokojących i groźnych czasach modlitwa Kościoła nie ustanie. Odegraj w tym swoją rolę. Wysiłek codziennej życzliwości i wzajemnego wsparcia będzie trwał i wzrastał”.

«« | « | 1 | » | »»

Reklama

Reklama

Reklama

Archiwum informacji

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11