Do korzystania z dyspensy od uczestnictwa w niedzielnej Mszy św. i przeżywania jej za pośrednictwem środków społecznego przekazu – zaapelował przewodniczący KEP abp Stanisław Gądecki w orędziu wygłoszonym w sobotę za pośrednictwem stacji telewizyjnych w związku z wprowadzeniem stanu zagrożenia epidemicznego w Polsce.
W związku z wprowadzeniem stanu zagrożenia epidemicznego, zachęcam do skorzystania z dyspensy od obowiązku uczestnictwa w niedzielnych i świątecznych Mszach Świętych - napisał na Twitterze.
Metropolita poznański wydał dekret, w którym prosi o respektowanie rozporządzenia o ograniczeniu uczestników zgromadzeń do 50 osób.
„Podczas każdej Mszy św. może przebywać wewnątrz kościoła jednorazowo maksymalnie do 50 osób. Na drzwiach wejściowych należy umieścić wyraźną informację na ten temat. Należy policzyć osoby wchodzące do kościoła” – czytamy w dekrecie abp. Gądeckiego.
Metropolita poznański zachęca, aby parafie ze swoich świątyń – w miarę możliwości technicznych – transmitowały w mediach społecznościowych niedzielną Mszę św. z homilią duszpasterza, jak również codzienną wieczorną modlitwę różańcową.
„Należy tworzyć w kościołach okazje do całodniowej adoracji Najświętszego Sakramentu w ciszy, aby wierni mogli wstępować tam na modlitwę osobistą” – pisze abp Gądecki.
Metropolita poznański zachęca kapłanów do pozostawania do dyspozycji wiernych, gdy chodzi o spowiedź, Komunię św. czy sakrament namaszczenia chorych.
„Każdego dnia o godz. 20.30 duszpasterze – bez udziału wiernych – winni odmawiać w kościele różaniec w intencji ochrony przed chorobami, za osoby posługujące chorym, a także o pokój serc i łaskę nawrócenia. Wzywam wiernych, aby w tym samym czasie – w duchowej łączności z kapłanami – odmawiali różaniec w swoich rodzinach” – czytamy w dokumencie wydanym przez przewodniczącego Episkopatu Polski.
Dziś o godz. 20.00 TVP1 i TVP Info wyemituje orędzie Przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski związane ze stanem zagrożenia epidemicznego w kraju.
Nie było ono związane z zastąpieniem wcześniejszych świąt pogańskich, jak często się powtarza.
"Pośród zdziwienia ubogich i śpiewu aniołów niebo otwiera się na ziemi".
Świąteczne oświetlenie, muzyka i choinka zostały po raz kolejny odwołane przez wojnę.
Boże Narodzenie jest również okazją do ponownego uświadomienia sobie „cudu ludzkiej wolności”.
Życzenia bożonarodzeniowe przewodniczącego polskiego episkopatu.
Franciszek zrezygnował z publikacji adhortacji posynodalnej.