Papież Franciszek pisze o tym w przesłaniu na rozpoczynającą się w Środę Popielcową w Brazylii kolejną Kampanię Braterstwa. W tym roku poświęcona jest ona wartości życia i naszej odpowiedzialności za jego ochronę, a jej celem jest uwrażliwienie na potrzebujących.
Papież przypomina, że życie jest darem, o który trzeba nieustannie dbać. „Szczególnie wobec narastania cierpienia jesteśmy wezwani do bycia Kościołem Miłosiernego Samarytanina, bo tylko wtedy będziemy w stanie przezwyciężyć globalizację obojętności” – pisze Ojciec Święty.
Patronką tegorocznej Kampanii Braterstwa jest św. siostra Irmã Dulce, kanonizowana pod koniec ub. r. przez Papieża Franciszka. Zajmowała się najuboższymi i już za życia nazywana była „Dobrym Aniołem z Bahii”.
Tegoroczna Kampania Braterstwa ma na celu poruszyć wrażliwość nie tylko katolików, ale całego społeczeństwa, aby w różnych okolicznościach i sytuacjach podejmować wysiłek na rzecz ochrony życia. Materiały duszpasterskie rozprowadzane do wszystkich parafii i wspólnot, opierając się na przypowieści o Miłosiernym Samarytaninie (Łk. 10, 33-34) mają na celu uwrażliwić nasze spojrzenie, aby tak jak on widząc potrzebującego, odczuć współczucie i zatroszczyć się o bliźniego.
Przez okres Wielkiego Postu wierni spotykać się będą w grupach rodzin, aby wspólnie rozważać tematykę Kampanii i wyciągać konkretne wnioski w odniesieniu do tylu istnień ludzkich dotkniętych biedą, chorobą, oczekujących na braterski gest i konkretne wsparcie. „Poprzez różnorodne akcje wielkopostne tutejszy Kościół będzie starał się dostrzec, gdzie życie zostało zaniedbane i wymaga interwencji ewangelicznej ze względu na nawrócone serce mocą Słowa Bożego” – podkreśla ks. Patriky Samuel Batista – sekretarz wykonawczy kampanii realizowanych przez tutejszy episkopat.
Czy rozwój sztucznej inteligencji może pomóc nam stać się bardziej ludzkimi?
Abp Światosław Szewczuk zauważył, że według ekspertów wojna przeszła na nowy poziom eskalacji.
To nie jedyny dekret w sprawach przyszłych błogosławionych i świętych.
Wraz z zakorzenianiem się praktyki synodalności w Kościele w Polsce - nadziei będzie przybywać.