Jasnogórska Matka Kościoła

Jasna Góra przygotowuje się do beatyfikacji Prymasa Tysiąclecia.

11. ogólnopolskie sympozjum naukowe „Jasnogórska Matka Kościoła” rozpoczęło się dziś na Jasnej Górze. Dwudniowe spotkanie naukowców z kraju i zagranicy wpisuje się w przygotowania do beatyfikacji kard. Stefana Wyszyńskiego i jest okazją do przypomnienia o jego maryjnej duchowości.

To właśnie prymas Wyszyński zabiegał o nadanie Maryi tytułu Matki Kościoła i o to, by nauka o Matce Najświętszej została włączona do soborowej Konstytucji o Kościele, gdyż to podkreśla godność Maryi i Jej czynną obecność w misterium Chrystusa i Kościoła.

Generał paulinów o. Arnold Chrapkowski przypomniał, że przekonanie przyszłego błogosławionego wynikało z jego polskich doświadczeń:

„To właśnie on, jako niezłomny prymas Polski, przez całe lata uczył nas miłości do Matki, która nigdy nie umiera. Sam wyznał to ponad pół wieku temu mówiąc: «Wszystko postawiłem na Maryję» i dodawał: Tę z Jasnej Góry”.

O. Andrzej Napiórkowski, kierownik katedry eklezjologii na Uniwersytecie Papieskim Jana Pawła II podkreśla, że misterium Kościoła nie może być zrozumiane bez mariologii, która jest nauką interdyscyplinarną:

„Zawsze kiedy nauka o Kościele była słaba, słabła również mariologia i maryjność, czyli pobożność”. Paulin dodaje, że osłabienie pobożności maryjnej w danym kraju powoduje, że tamtejszy Kościół traci swoją uniwersalność i powszechność.

Podczas konferencji głos zabiorą uczeni z Polski - Krakowa, Warszawy, Lublina i Częstochowy, a także z Niemiec i Watykanu. To także okazja do modlitwy o to, by Maryja „podpowiedziała” jakimi drogami ma kroczyć Kościół w trudnych chwilach zamętu.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Archiwum informacji

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  1 2 3 4 5 6 7
  8 9 10 11 12 13 14
  15 16 17 18 19 20 21
  22 23 24 25 26 27 28
  29 30 31 1 2 3 4
  5 6 7 8 9 10 11