Czy papież uda się do Konga?

W ostatnich latach Kościół odgrywał wiodącą rolę w Republice Demokratycznej Konga. Ratyfikowana dziś umowa ramowa między naszym krajem i Stolicą Apostolską normalizuje tę sytuację – powiedział kongijski prezydent.

Dzisiaj weszła w życie umowa ramowa pomiędzy Stolicą Apostolską a Demokratyczną Republiką Konga. Sekretarz Stanu, kard. Pietro Parolin i Prezydent Tshisekedi Tshilombo dokonali wymiany dokumentów ratyfikacyjnych. Umowa podpisana została w Watykanie, 20 maja 2016 roku.

Dokument podkreśla niezależność oraz autonomię Kościoła i państwa, oraz określa zasady prawne obustronnych relacji. Uznaje ponadto wolność Kościoła w działalności apostolskiej oraz w regulowaniu spraw pozostających w jego kompetencji. Sankcjonuje aktywność katolickich instytucji edukacyjnych, nauczanie religii w szkołach, działalność charytatywno-pomocową Kościoła, posługę duszpasterską w wojsku, zakładach penitencjarnych oraz w szpitalach, następnie system patrimonialny i podatkowy oraz otrzymywanie wiz na wjazd i prawo pobytu dla osób duchownych i zakonników. Umowa przewiduje także rozszerzanie współpracy pomiędzy Konferencją Episkopatu a państwem na różnych polach obustronnego zainteresowania.

Po audiencji u Papieża Félix Antoine Tshilombo Tshisekedi odwiedził również Radio Watykańskie i podzielił się swymi wrażeniami po rozmowie z Ojcem Świętym.

"Spotkałem wybitnego człowieka, który na dodatek jest doskonale obeznany w sytuacji w naszym kraju, zna cierpienia naszego ludu i jego potrzeby. Chcę zachować w pamięci to wydarzenie do końca moich dni – powiedział Radiu Watykańskiemu Félix Antoine Tshilombo Tshisekedi. – Dziś oficjalnie zaprosiłem też Franciszka do Konga. Niebawem nadeślę zaproszenie na piśmie. Papież bardzo się z tego zaproszenia ucieszył i powiedział, że z radością odwiedzi nasz kraj. Zaproponowałem, aby miało to miejsce w przyszłym roku, kiedy obejmę prezydencję Unii Afrykańskiej. Byłaby to dobra okazja dla Demokratycznej Republiki Konga, by gościć Ojca Świętego".

«« | « | 1 | » | »»

Reklama

Reklama

Reklama

Archiwum informacji

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
26 27 28 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31 1
2 3 4 5 6 7 8