Abp Jędraszewski: Ochrona tego świata staje się dla nas wielkim zadaniem

Ochrona tego świata, robienie wszystkiego, aby ten wielki skarb, jakim jest świat nie został przez nieodpowiedzialność człowieka zniszczony staje się dla nas wielkim zadaniem - mówił abp Marek Jędraszewski podczas noworocznej mszy św. w bazylice oo. Franciszkanów w Krakowie.

Podkreślił, że powinniśmy patrzeć na całe bogactwo stworzonego świata "z taką odpowiedzialnością i z taką miłością", z jaką powoływał go do istnienia Bóg.

W homilii metropolita krakowski nawiązał do orędzia papieża Franciszka na 53. Światowy Dzień Pokoju. Jak podkreślił w związku z koniecznością przełamania dominacji i przemocy, Ojciec Święty mówi o nawróceniu ekologicznym.

"Chodzi o to, aby na życie człowieka spojrzeć biorąc pod uwagę najpierw szczodrobliwość Stwórcy, +który dał nam Ziemię i który wzywa nas do radosnej wstrzemięźliwości dzielenia się+. Chodzi zatem, by na nowo tworzyć jak najbardziej szlachetne więzi z naszymi siostrami i braćmi. By dalej odnawiać jak najbardziej dobre relacje z innymi stworzeniami, które Bóg powołał do istnienia na naszej ziemi" - mówił abp Jędraszewski przywołując papieskie orędzie.

"Piękne, pełne szlachetności relacje z innymi ludźmi, szacunek do innych stworzeń i samej natury musi zdaniem Ojca Świętego znajdować swój fundament w ciągle odnawianej relacji naszej - ludzi ze Stwórcą, który jest źródłem wszelkiego życia" - powiedział metropolita.

"Prawdziwe nawrócenie ekologiczne zaczyna się od naszego synostwa wobec Boga, który stworzył nas na swój obraz i swoje podobieństwo i kazał nam czynić Ziemię poddaną sobie. To znaczy, żebyśmy umieli na tę Ziemię, na całe bogactwo stworzonego świata patrzeć z taką odpowiedzialnością i z taką miłością, z jaką On powoływał ten świat do istnienia" - mówił abp Jędraszewski.

Podkreślił, że "w jakiejś mierze człowiek w swojej relacji do świata musi być przedłużeniem stwórczych rąk samego Boga". "To stanie się możliwe, kiedy będzie te swoje relacje z Bogiem i z całym światem każdy człowiek tworzył poprzez spotkanie z Jezusem Chrystusem" - powiedział metropolita krakowski.

"Odkrywając naszą człowieczą godność w spotkaniu z Chrystusem - bratem każdej i każdego z nas, stajemy się szczególnie uzdolnionymi do tego, aby z wdzięcznością wobec Boga patrzeć na to wszystko, co nas otacza i co staje się dla nas wielkim zadaniem: ochrony tego świata, zatroskania o ten świat, robienia wszystkiego, aby ten wielki skarb, jakim jest świat nie został przez nieodpowiedzialność człowieka zniszczony" - podkreślił abp Jędraszewski.

W homilii metropolita krakowski przywołując papieski orędzie mówił także, że "wojna często zaczyna się od nietolerancji wobec odmienności drugiego, co wywołuje chęć posiadania i wolę panowania". "Zaczyna się od złego słowa. Zaczyna się bardzo często w imię tak zwanej tolerancji, by kogoś innego osadzić w oczekiwanym przez siebie obrazie zła i kłamstwa. By móc przez to - ponieważ taki obraz fałszywy drugiego człowieka się tworzy - by móc go dalej bezkarnie oskarżać" - powiedział abp Jędraszewski.

"Nazbyt często spotykamy się także w naszej rzeczywistości społecznej z tymi zjawiskami. Trzeba zdaniem Ojca Świętego wracać do idei braterstwa międzyludzkiego. A to braterstwo ma swój fundament w samym Bogu" - ogłosił metropolita krakowski.

«« | « | 1 | » | »»

Reklama

Reklama

Reklama

Archiwum informacji

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
26 27 28 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31 1
2 3 4 5 6 7 8