Trzeba poczyścić okulary

Dla brudnego wszystko jest brudne. Tylko czysty może zobaczyć, jak się sprawy mają naprawdę.

Uroczystość Niepokalanego Poczęcia... Maryja poczęta bez grzechu nigdy żadnego grzechu nie popełniła. W tak dzień nasuwa mi się mniej teologiczne pytanie: a jak to z czystością naszych, katolickich serc?

„Błogosławieni czystego serca, albowiem oni Boga oglądać będą” – wołał kiedyś Jezus, przypominając, że to, jak postrzegamy świat jest w dużej mierze zależne od tego, co mamy w swoich sercach. To oczywiście skrót myślowy: chodzi o to, że nasze serce jest filtrem, przez który patrzymy na świat. Jeśli jest czyste – świat widzimy jakim jest. Jeśli brudne – postrzegamy świat brudniejszym, niż jest w rzeczywistości. Trudno też tym brudnym sercem zobaczyć Dobro Najwyższe – Boga. Co innego, gdy ma się serce czyste...

No i zastanawiam się jak to jest z tym naszym chrześcijańskim, katolickim spojrzeniem na świat? Oczywiście wszystko zależy od człowieka. Ale czy to, że wielu z nas widzi wokół siebie głownie zło wynika z faktu, że tak rzeczywiście jest, czy może jednak z tego, że miewamy brudne serca i dlatego wszystko wokół nas wydaje się nam brudniejsze, niż jest w rzeczywistości?

Nie chcę nikomu wystawiać cenzurki. Wydaje mi się jednak, że czasem tak właśnie bywa. Oczywiście nie tylko u wierzących. Widzimy wokół siebie głównie zło i brud, bo złe i brudne są nasze serca. Widać to na przykład w ocenie bliźnich, także ludzi Kościoła, także polityków. Jakiś sensowny bilans? Niepotrzebny. Wystarczy że ktoś raz zrobił coś nie tak, już wiadomo: zły do szpiku kości. „Nie tak” niekoniecznie oznacza przy tym, że naprawdę źle. Czasem to zwykła niezręczność, wynikła z pospiechu, zaskoczenia sytuacją... Nie słucha się racji, nie próbuje się tego czy innego postępku zobaczyć w szerszym kontekście. Podłość i koniec. Nawet jeśli na oko widać, że ta opinia to robienie z igieł wideł. Albo – jeszcze gorzej – że wynika ona nie z faktów, ale przypuszczeń, z przypisania bliźniemu złych intencji.

Wszystko źle. Dobra się nie widzi, bo się go widzieć nie chce? Może. Albo i się go nie widzi, bo ma się okulary serca ubabrane złem. Trzeba by serce najpierw wyczyścić. Bo brudnym sercem trudno zobaczyć to, co dobre. Bo w brudnych okularach siłą rzeczy to, co wokół nas widzimy, jakby też było brudne. A niekoniecznie tak jest.

 

«« | « | 1 | » | »»

aktualna ocena |   |
głosujących |   |
Pobieranie.. Ocena | bardzo słabe | słabe | średnie | dobre | super |

Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg
 • sceptyk
  08.12.2019 11:38
  To nie jest akt jednorazowa , to stały nieustający proces , jeśli tak to niemożliwe jest aby nieustannie kontrolować wszystko , wszystko czyścić tutaj nie wystarczy wezwanie Pana Redaktora [ z całym szacunkiem ] tutaj potrzebny jest nawyk , nawyk wynikający np. ze zwyczajów społecznych czy kształtowany prawem [ starotestamentowi ]

  A co mamy my ? prawa nie mamy a obyczajowość kształtuje nie nasza TV .Pismo św. ? jest okrojone o właśnie te fragmenty bo uczeni w piśmie ubzdurali sobie ,że kościół musi być "otwarty" [ na co ?] i np. nauka św. Pawła jakich to ludzi należy unikać jest przy potężnej ilości magistrów teologii … nie znana , to nie komuniści ocenzurowali NT zrobił to kościół ...my . A dla starotestamentowych to norma … podstawowa .

  A tekst ciekawy , na swój sposób nowatorski zostanie tylko ciekawym tekstem bo nie ma wsparcia CYWILIZACYJNEGO , dla katolików cywilizacja to jest to ...co inni robią a my to kontujemy , zgadza się ?tak zostaliśmy nauczeni.
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Archiwum informacji

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  29 30 31 1 2 3 4
  5 6 7 8 9 10 11
  12 13 14 15 16 17 18
  19 20 21 22 23 24 25
  26 27 28 29 30 31 1
  2 3 4 5 6 7 8