Zbudź się, Europo!

Zbudź się, Europo! Odkryj na nowo swoje korzenie! - zaapelowali biskupi Rady Konferencji Episkopatów Europy (CCEE) w orędziu na zakończenie obrad w Santiago de Compostela w Hiszpanii.

Zebranie plenarne z udziałem przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski i wiceprzewodniczącego CCEE abp. Stanisława Gądeckiego rozpoczęło się 3 października 2019 r., a zakończy się w niedzielę 6 października.

W przekazanym PAP orędziu, przewodniczący Episkopatów Europy ponowili swoje wyznanie wiary. Podzielili się też radością z tego, że wielu ludzi pielgrzymuje pieszo do Santiago. "Świadomi naszych ograniczeń i wielu słabości, które dostarczają cierpień całemu Kościołowi, my także weszliśmy do katedry, aby złożyć - w geście objęcia figury - nasze smutki i błagania na ramionach Apostoła, ażeby prosić o wybaczenie naszych błędów i angażować się z nadzieją i ufnością w przyszłość" - podkreślono w orędziu.

Biskupi Europy podkreślili, że obradując nad tematem "Europa, czas przebudzenia? Znaki Nadziei", stali się bardziej świadomi sytuacji, w której żyją ich kraje oraz zauważyli istniejące w nich sprzeczności, takie jak: "pragnienie Boga, a jednocześnie kruchość życia chrześcijańskiego; pragnienie życia opartego na Ewangelii, a jednocześnie słabość kościelna i ludzka; pragnienie świętości, a jednocześnie małe świadectwo życia; pragnienie powszechnych praw człowieka i jednocześnie utrata szacunku godności ludzkiej; pragnienie harmonii w społeczeństwie i ze stworzeniem, ale także utrata wszelkiego poczucia obiektywnej prawdy; pragnienie trwałego szczęścia, ale także utrata wspólnego poczucia przeznaczenia, do którego powołana jest ludzkość; pragnienie wewnętrznego pokoju i spójności wyrażone w duchowym poszukiwaniu, ale także negowanie tego poszukiwania w wielu debatach publicznych".

"Każdy człowiek żywi ukryte pragnienie spotkania kogoś, kto pomoże jego sumieniu przebudzić się i obudzić kluczowe pytania egzystencjalne, dotyczące życia po śmierci, zła, które rani człowieka oraz zła, które narusza życie i świat" - zauważyli biskupi. Stąd ich przesłanie do przebudzenia Europy i odkrycia przez nią na nowo swoich korzeni, a także znaków nadziei. Ma się to stać poprzez wpatrywanie się w przykłady świętych.

Biskupi wskazują na takie przykłady, jak: Benedykt z Nursji, Cyryl i Metody, Brygida Szwedzka, Katarzyna ze Sieny, Teresa Benedykta od Krzyża; ponadto wskazują na Matkę Giuseppinę Vannini, Małgorzatę Bays i kardynała Johna Henry Newmana, którzy w niedzielę 13 października zostaną ogłoszeni świętymi.

Wspominają też o świętych żyjących wśród nas, "którzy co dzień po cichu przyczyniają się do budowy bardziej sprawiedliwego i bardziej ludzkiego społeczeństwa obywatelskiego". Za papieżem Franciszkiem wyrażają życzenie, by przyczyniali się oni "do tworzenia nowego europejskiego humanizmu, zdolnego do dialogu, integracji i rodzenia, podkreślającego jednocześnie to, co najdroższe - tradycji kontynentu: obronę życia i godności człowieka, wspieranie rodziny i poszanowanie podstawowych praw osoby. Poprzez takie zaangażowanie Europa będzie mogła wzrastać jako jedna rodzina ludów, ziemia pokoju i nadziei".

Na zakończenie orędzia biskupi Europy podkreślili, że prawdziwą odpowiedzią na wszystkie pytania o sens jest Jezus Chrystus. "Tego, kto Go przyjmuje, czyni On gotowym do słuchania, kochania i stania się bliskim, oddając się w imię Chrystusa na służbę człowieka, szczególnie potrzebującego" - napisali biskupi, cytując przesłanie, jakie skierował do nich Ojciec Święty.

Zebranie plenarne CCEE zakończy się w niedzielę, 6 października, mszą św. w kościele św. Franciszka pod przewodnictwem miejscowego arcybiskupa Juliana Barrio Barrio.

«« | « | 1 | » | »»

TAGI| KOŚCIÓŁ, PAP

Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg
 • teofanes
  06.10.2019 15:34
  @ Dremor Duchowość Maryjna należy do Kościola i jest integralną częścią jego przesłania. Ktoś, kto się jej wyrzeka, stacza się na pozycje protestanckie. Wiem, że są tacy wśród biskupów i księży w naszym Kościele, którzy w ogóle pomijają Matkę Bożą. Budują nowy kościół, który z dotychczasowym ma niewiele wspólnego. Ale to wyda swoje owoce. Za chwilę zamiast zanosić modlitwy do Matki Bożej będą się modlić do matki ziemi. Wczoraj w Ogrodach Watykańskich mieliśmy już tego próbkę.
 • teofanes
  06.10.2019 22:15
  @ Dremor Jak widzę, nic nie rozumiesz (lub nie chcesz rozumieć) z tego, co piszę do ciebie. A poza tym, co ma nauka (JAKA?) do teologicznej prawdy o Niepokalanym Poczęciu. Czemu ty biologię mieszasz z teologią. Ich przedmioty są całkowicie różne. Biologia mówi o ciele człowieka, teologia o duchu. Masz ty człowieku pojęcie o metodologii nauk? Jest (po polsku) tyle książek na ten temat. Weźże coś poczytaj na ten temat, a nie sadź koszałków-opałków.... Z jednym się zgodzę, hybrydy ludzkie powstające w przestępczych laboratoriach mogą nie mieć duszy, i nie być ludźmi.
 • Dremor_
  07.10.2019 11:36
  Dremor_
  Teofanes, nadal pozostaje aktualne pytanie o zgodność dogmatu o Niepokalanym Poczęciu z treścią Objawienia. Paweł pisze, że nie było nigdy bezgrzesznego człowieka. Pisze też, by nie wierzyć w inny przekaz, choćby anioł z nieba przyszedł.
 • teofanes
  07.10.2019 14:39
  Skoro Matka Boża tak powiedziała o sobie, to tak jest. Nie zapominaj, że Ona stoi wyżej w hierarchii niebieskiej niż św. Paweł (niczego mu nie ujmując oczywiście). Maryja nie jest jednym ze świętych. Ona ich wszystkich przewyższa godnością, do której wyniósł Ją Bóg.
Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Archiwum informacji

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
27 28 29 30 31 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
1 2 3 4 5 6 7