Abp Fisichella: Niedziela Słowa Bożego okazją dla duszpasterstwa

Ta niedziela to okazja, aby Słowo Boże we wszystkich wspólnotach kościelnych było głoszone w sposób szczególnie uroczysty i aby towarzyszyła mu wyjątkowa refleksja i konkretne znaki zewnętrzne, podkreślające wagę Słowa, jaką posiada ono w Kościele.

W ten sposób ustanowienie przez Papieża III niedzieli zwykłej Niedzielą Słowa Bożego skomentował przewodniczący Papieskiej Rady ds. Krzewienia Nowej Ewangelizacji.

Abp Rino Fisichella przypomniał, że decyzja Papieża jest odpowiedzią na wiele próśb płynących od duszpasterzy i wiernych, aby w jedną z niedziel Słowo Boże postawić w centrum życia wspólnoty wiernych, co z jednej strony jest znakiem jednoczącym wierzących w Chrystusa, ale z drugiej także wezwaniem do ewangelizacji. Nie zmienia to wcale faktu, że taka uwaga poświęcona Biblii powinna mieć miejsce codziennie.

W wywiadzie dla Radia Watykańskiego włoski hierarcha wskazał także na zaniedbania w znajomości i w życiu Słowem Bożym wśród chrześcijan.

“Dotykamy tutaj sprawy bardzo bolesnej. Zdecydowana większość chrześcijan nie zna Pisma Św. i jedyną okazją do poznania go jest słuchanie czytań w czasie niedzielnych Mszy lub przy innych tego typu okazjach. Biblia jest najbardziej rozpowszechnioną książką na świecie, ale pewnie także najbardziej zakurzoną, gdyż nie bierzemy jej do ręki – stwierdził abp Rino Fisichella. - Tym listem Papież zachęca nas, o ile to możliwe, do codziennego czytania Biblii tak, aby stała się naszą modlitwą. Pomyślmy, jak ważną rzeczą byłoby odkrycie modlitwy Psalmami, gdyż każdy z nich przywołuje to, co stanowi kondycję Ludu Bożego i życie każdego człowieka. Potem lectio divina, a więc umiejętność coraz głębszego wejścia i zobaczenia, jak Słowo Boże jest przeżywane w naszej codzienności. No i wreszcie Słowo Boże, które wyraża się naszym świadectwem. Papież nieustannie wzywa do miłosierdzia, gdyż słuchając Słowa Bożego stajemy się bardziej uważni, czujni i wrażliwsi na potrzeby braci, szczególnie tych marginalizowanych. (...) Słuchanie Słowa Bożego czyni nas wrażliwszymi na trudne i ekstremalne sytuacje życiowe, które nazywamy egzystencjalnymi peryferiami, z którymi się codziennie spotykamy.”

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Archiwum informacji

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  26 27 28 29 30 1 2
  3 4 5 6 7 8 9
  10 11 12 13 14 15 16
  17 18 19 20 21 22 23
  24 25 26 27 28 29 30
  31 1 2 3 4 5 6