Ukraina: chrześcijanie modlą się wspólnie o pokój

Wojna na wschodzie Ukrainy jednoczy chrześcijan różnych konfesji na wspólnej modlitwie w intencji pokoju.

Podejmowane są także różnego rodzaju akcje charytatywne, które wykraczają poza ramy jednego Kościoła i służą pomocą wszystkim potrzebującym, bez względu na przynależność religijną.

Rzymskokatolicka diecezja charkowsko-zaporoska jest tą ukraińską diecezją, na terenie której toczy się od pięciu lat wojna. Katolickie parafie działające na tamtym terenie doświadczyły jej dramatu w różnych wymiarach. Wielu parafian musiało opuścić swoje rodzinne strony i szukać schronienia w innych regionach kraju, a nawet za granicą. Ci którzy zostali na terenach przyfrontowych, z obawą wyczekują zimy, która zwłaszcza dla osób starszych, jest trudna ze względu na zniszczoną infrastrukturę. Ale na wschodniej Ukrainie tlą się także światełka nadziei. Jednym z nich, jest wspólnota, jaka wytworzyła się pomiędzy chrześcijanami różnych wyznań. Mówi o tym biskup pomocniczy diecezji charkowsko-zaporoskiej Jana Sobiło: „Kościoły i różne wspólnoty międzywyznaniowe, a w szczególności prawosławni, katolicy i protestanci spotykają się na wspólnych modlitwach i kontynuują dzieło modlitwy za pokój na tamtych terenach. I dlatego też ta wojna, choć ma tak wiele negatywnych wymiarów, to jednym z pozytywów jest to, że chrześcijanie zaczęli się wspólnie bardzo gorąco modlić i zaistniała wielka solidarność pomiędzy nim”.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Archiwum informacji

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  31 1 2 3 4 5 6
  7 8 9 10 11 12 13
  14 15 16 17 18 19 20
  21 22 23 24 25 26 27
  28 29 30 1 2 3 4
  5 6 7 8 9 10 11