- Kryteria Kościoła są tu bardzo jasne. Dokumenty Stolicy Apostolskiej mówią, że jeśli ktoś ma głęboko zakorzenione skłonności homoseksualne, to nie powinien być w seminarium duchownym - powiedział w wywiadzie dla KAI ks. Wojciech Wójtowicz, przewodniczący Konferencji Rektorów Wyższych Seminariów Duchownych Diecezjalnych i Zakonnych.
Informuje również, że niekiedy alumni muszą skorzystać ze specjalistycznej terapii. I to nie tylko na polu zmagania się z własną męskością czy czystością (wstrzemięźliwością seksualną), ale także w innych sferach. „Szukamy więc pomocy psychologów, lekarzy, słowem kompetentnych ludzi” - wyjaśnia.
Ks. Wójtowicz pytany przez KAI o formowanie przyszłych kapłanów w sferze czekających ich relacji z kobietami, odpowiada, że „zasadniczym kryterium budowania relacji księdza i kobiety, nie tracąc nic z tożsamości prezbitera, jest zdolność do postawienia się w roli ojca albo brata, bez sztucznej pozy i kokieterii, a kiedy indziej, w odniesieniu do kobiet starszych, także syna”. Dodaje, że „jest to wyzwanie, do którego stale się dorasta, także przez wyciąganie wniosków z popełnianych błędów”.
Przytacza też znane z historii przykłady przyjaźni między kobietami a duchownymi, choćby św. Franciszka i św. Klarę. Wyjaśnia, że „oboje tych świętych cechowała wielka wolność duchowa, a wszystko co dokonywało się w ich życiu poza Chrystusem uznali za śmieci”. Dodaje, że warunkiem „sine qua non” relacji kapłana z kobietą jest mocne trwanie przy Chrystusie oraz dojrzała osobowość. Zaznacza również, że w nawiązywaniu relacji między kapłanem a kobietą potrzeba dużo jasności a ponadto niezbędny jest transparentny komunikat, na jakich zasadach maja opierać się te relacje i jakie są granice, których w żadnym wypadku nie można przekroczyć.
Rektor WSD w Koszalinie w wywiadzie dla KAI informuje ponadto na czym będą polegać wprowadzane obecnie reformy kształcenia przyszłych kapłanów zawarte w „Ratio institutionis sacerdotalis”, nad którym prace zostały już zakończone, a które będzie poddane pod głosowanie na najbliższym, październikowym zebraniu plenarnym Konferencji Episkopatu Polski. Przewodniczący Konferencji Rektorów jest świadom kryzysu powołań kapłańskich w Polsce i w szczegółowy sposób analizuje jego przyczyny.
Posługa musi być służbą ludziom, a nie jedynie chłodnym wypełnianiem prawa.
Dbajcie o relacje rodzinne, bo one są lekarstwem zarówno dla zdrowych, jak i chorych
Wraz z zakorzenianiem się praktyki synodalności w Kościele w Polsce - nadziei będzie przybywać.