Papież o budowaniu świata braterstwa i pokoju

"Dobro rośnie i pozwala mieć nadzieję na dialog, na wzajemne poznanie".

Reklama

Ojciec Święty wyraził radość z powstania w Zjednoczonych Emiratach Arabskich specjalnego komitetu, którego celem jest wdrażanie w życie celów zawartych w Dokumencie o ludzkim braterstwie dla pokoju światowego i współistnienia. Dokument został podpisany w lutym br. podczas papieskiej wizyty w Abu Zabi przez Franciszka i wielkiego imama Al Azhar, wyznaczając nową drogę w relacjach chrześcijańsko-muzułmańskich. Teraz nad realizacją zawartych w nim celów będzie czuwał specjalny komitet.

Dyrektor Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej podkreślił, że na wieść o powstaniu komitetu Papież Franciszek wyraził nadzieję, iż ta inicjatywa przyczyni się do budowania świata braterstwa i pokoju. Ojciec Święty zauważył, że choć niestety zbyt często to zło, nienawiść i podziały zyskują rozgłos, to istnieje też ukryty ocean dobra. Wskazał, że to dobro rośnie i pozwala mieć nadzieję na dialog, na wzajemne poznanie, na możliwość budowania, wraz z wierzącymi innych religii i z wszystkimi ludźmi dobrej woli, świata braterstwa i pokoju. Matteo Bruni dodał, że Ojciec Święty wspiera prace komitetu służące propagowaniu dokumentu, dziękuje Zjednoczonym Emiratom Arabskim za konkretne zaangażowanie na rzecz ludzkiego braterstwa i ufa, że podobne inicjatywy będą mogły mnożyć się w świecie.

„Dialog międzyreligijny jest jedynym skutecznym antidotum na szerzące się zło i fundamentalizm” – wskazuje bp Miguel Ayuso Guixot. Kieruje on Papieską Radą ds. Dialogu Międzyreligijnego, a zarazem ze strony katolickiej jest członkiem nowopowstałego Komitetu ds. Wprowadzania w Życie Dokumentu o Ludzkim Braterstwie. „Ta inicjatywa jest konkretnym przykładem tego, jak przywódcy religijni mogą budować mosty i wzmacniać dialog, a co za tym idzie, przezwyciężać pokusę zamknięcia oraz chęć podsycania starcia cywilizacji” – mówi Radiu Watykańskiemu bp. Miguel Ayuso Guixot.

"Powstanie tego komitetu jest znaczącym gestem. Jego celem jest bowiem wprowadzanie w życie ideałów zawartych w dokumencie o ludzkim braterstwie. Bez wątpienia ogromną rolę odgrywa tu postawa Papieża Franciszka, który kontynuując linię swych poprzedników, jest niestrudzonym budowniczym dialogu, opierającego się na wzajemnym szacunku i przyjaźni – mówi papieskiej rozgłośni bp Miguel Ayuso Guixot. – Zarówno słowem, jak i konkretnymi czynami nie ustaje on w nawoływaniu wspólnoty międzynarodowej i wszystkich ludzi dobrej woli do promowania trzech rzeczy: braterstwa, pokoju i współistnienia. Pamiętajmy, że te trzy elementy mają zasadnicze znaczenie, jeśli naprawdę chcemy wyleczyć rany naszego świata. To jest takie ABC naszej przyszłości. Naprawdę wiele osób pracowało nad przygotowaniem tej deklaracji o braterstwie, która, jak stwierdził Franciszek, przypomina wielościan. Patrząc na wielość aspektów, jakie podejmuje, jest to dla mnie dokument bardzo inkluzywny".

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama

Reklama

Archiwum informacji

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31 1
2 3 4 5 6 7 8

Reklama