Ważna konferencja ekumeniczna

Prawosławni i grekokatolicy dyskutują o Kościołach unickich.

W Stuttgarcie rozpoczyna się ważna konferencja ekumeniczna o katolickich Kościołach wschodnich. Bierze w niej udział kilkudziesięciu teologów, historyków i filozofów z patriarchatów Moskwy i Konstantynopola, ale też z Ukrainy, Bliskiego Wschodu, czy Stanów Zjednoczonych i Australii. Reprezentują oni prawosławnych, jak i katolików. Ze swych pozycji będą też przedstawiać Kościoły greckokatolickie, co wyraża się również w tytule konferencji: „Stolen Churches or Bridges to Orthodoxy – Kościoły ukradzione czy mosty do prawosławia?”

Jak podkreśla jeden z uczestników, w obradach uwzględnione też zostaną wnioski z niedawnej wizyty w Watykanie biskupów ukraińskiego Kościoła greckokatolickiego.

Od dawna nie było takiego spotkania
"To konferencja o wielkim znaczeniu. Przynajmniej od 15 lat nie było takiego spotkania między przedstawicielami prawosławnych i grekokatolików. Przez trzy dni będą starali się odpowiedzieć na pytanie zawarte w tytule spotkania. Czym są Kościoły greckokatolickie? Kościołami skradzionymi czy mostem do prawosławia. Bardzo ważna w tym względzie była wizyta ukraińskich biskupów greckokatolickich w Watykanie. Kościół greckokatolicki przez wiele lat był postrzegany jako przeszkoda w relacjach ekumenicznych. Dziś coraz częściej zdajemy sobie sprawę, że może być on szansą, drogą pojednania między katolikami i prawosławnymi. A to dlatego, że ukraińscy grekokatolicy mają własną specyfikę w byciu Kościołem, a mianowicie mają zarazem prymat jak i synodalność. A tego właśnie chce Papież Franciszek. Jest to Kościół mniej wertykalny, a bardziej synodalny. Zarazem jednak Kościół ten ma również to, czego szukają prawosławni, którzy są w stanie schizmy między Konstantynopolem i Moskwą i dlatego rozumieją, że również oni potrzebują więcej prymatu, a nie tylko synodalności. Ukraińscy grekokatolicy mają arcybiskupa większego, którego traktują jak patriarchę, a przy tym mają też stałe synody. To rozwiązanie, które przez wiele lat traktowano jak hybrydę czy wręcz bękarta, teraz okazuje się profetyczne".

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg
 • Quinque
  24.07.2019 21:40
  Quinque
  Czym są zatem Kościoły Ewangelickie(mające ponad 500lat). Niczym, skradzionymi Kościołami Katolickimi. W dobie poprawności politycznej można dowalać katolikom, ale tej samej retoryki nie można stosować do here... przepraszam "braci odłączonych"
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Archiwum informacji

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  26 27 28 29 30 31 1
  2 3 4 5 6 7 8
  9 10 11 12 13 14 15
  16 17 18 19 20 21 22
  23 24 25 26 27 28 29
  1 2 3 4 5 6 7