Stolica Apostolska w pełni szanuje suwerenność państwa hiszpańskiego i jego systemu prawnego - stwierdził tymczasowy rzecznik Watykanu, Alessandro Gisotti odpowiadając na pytania dziennikarzy związane z zakończeniem misji przez 75-cio letniego nuncjusza apostolskiego, abp Renzo Fratiniego.
Zaznaczono, że krytyczne opinie byłego przedstawiciela papieskiego krytykującego hiszpański rząd za starania o ekshumację gen. Francisco Franco były wypowiedziane jako opinia osobista. Podkreślono, że abp Fratini już zaprzeczył, jakoby miał zamiar osądzania wewnętrznych kwestii politycznych.
„Stanowisko Stolicy Apostolskiej w sprawie ekshumacji gen. Franco jest jasne i zostało już oficjalnie wyrażone w liście, który sekretarz stanu, kardynał Pietro Parolin, wystosował w lutym do wicepremier Hiszpanii Carmen Calvo i powtórzone przez Sekretarza Generalnego Konferencji Episkopatu Hiszpanii. Stanowisko to opiera się na pełnym poszanowaniu suwerenności państwa hiszpańskiego i jego systemu prawnego” – czytamy w oświadczeniu tymczasowego rzecznika Watykanu.
13 września ub. roku Kongres Deputowanych Hiszpanii wyraził zgodę na ekshumację i przeniesienie zwłok gen. Francisco Franco poza Dolinę Poległych, gdzie został on pochowany w 1975 r. Rządzący od czerwca 2018 roku krajem socjaliści uznali przeniesienie generała za jeden ze swoich priorytetów. Według premiera pozostawanie na terenie mauzoleum w Dolinie Poległych ciała dyktatora, który zapoczątkował wojnę domową z lat 1936-1939, uwłacza pamięci ofiar tego konfliktu. Dla wielu Hiszpanów gen. Franco jest jednak bohaterem narodowym, który ocalił ich ojczyznę.
Nie było ono związane z zastąpieniem wcześniejszych świąt pogańskich, jak często się powtarza.
"Pośród zdziwienia ubogich i śpiewu aniołów niebo otwiera się na ziemi".
Świąteczne oświetlenie, muzyka i choinka zostały po raz kolejny odwołane przez wojnę.
Boże Narodzenie jest również okazją do ponownego uświadomienia sobie „cudu ludzkiej wolności”.
Franciszek zrezygnował z publikacji adhortacji posynodalnej.