Abp Ryś do kapłanów

Będzie po raz drugi przyrzekać posłuszeństwo biskupowi. Ale przedtem ja wam przyrzekam, że będę wam ojcem..."

Ciekawa homilia abp Rysia wygłoszona podczas mszy dla kapłanów. Pojawiło się w niej sporo ciekawych i ważnych myśli. Kilka z nich:

Wchodzicie do wspólnoty. I macie ją współtworzyć. Niech was ręka Boska broni od takiego myślenia „ja sam, ja sam i lepiej, żeby mi nikt nie przeszkadzał”.

Będzie po raz drugi przyrzekać posłuszeństwo biskupowi. Ale przedtem ja wam przyrzekam, że będę wam ojcem...

Cokolwiek by stało po waszej stronie jako przeszkoda między wami a ludźmi – usuwajcie. Sprawiajcie, by ludzie mieli do was dostęp w takim poczucie, że jesteście jednymi z nich, że jesteście słabi wśród słabych. Dobrze wiecie, w jakiej sytuacji o tym mówimy (...) Myśmy powinni usuwać tę przeszkodę, bo myśmy ją postawili.

Duch Święty nie zawsze objaśnia na początku. Ale życzę wam takiej wiary, że jest moment, w którym cała ta droga się rozjaśnia. Bo Duch na końcu pokazuje dlaczego było tak a nie inaczej. Ale w takim momencie, który sam wybiera.

Jezus pokazał model jego (Kościoła) funkcjonowania. Naprawdę nie myślcie, że potraficie wymyślić lepszy Kościół. Przede wszystkim nie myślcie, że potraficie znaleźć lepsze środki niż Jezusowe. (...) My się bardzo łatwo uczymy od świata i chcielibyśmy od świata zapożyczać metody działania, a tymczasem Jezus nas wybrał ze świata. Macie nie być ze świata (...) Niech wam wystarczy słowo, niech wam wystarczy Eucharystia, sakramenty, niech wam wystarczy świadectwo życia wspólnego, niech wam wystarczy świadectwo miłości, także wtedy, gdy świat was nienawidzi. Świadectwo miłości, nie wet za wet. (...) Nie szukajcie środków, które w waszym mniemaniu będą skuteczniejsze.

bp Grzegorz official abp Grzegorz Ryś. Dramatyczna odezwa do księży w obliczu ataków na Kościół.

 

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Archiwum informacji

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12