Zamknięte porty

Włoski Kościół coraz donośniej domaga się otwarcia kolejnych korytarzy humanitarnych. Stawką jest ludzkie życie.

Europejska polityka staje się coraz bardziej antyuchodźcza. Mówił o tym po powrocie z Lesbos papieski jałmużnik, który odwiedził ostatnio tę grecką wyspę na prośbę Franciszka. Kard. Konrad Krajewski wyznał, że od półtora roku 6 tys. ludzi żyje w odizolowanych obozach dla uchodźców. Z jednej strony Grecja narzeka na ich obecność, ale z drugiej, blokowane są wszystkie próby rozwiązania tej sytuacji, ze względu na bieżącą politykę.

Jałmużnik zaproponował władzom, że w drodze powrotnej do Europy weźmie na pokład samolotu kilka syryjskich rodzin, którym następnie Watykan zapewni legalny pobyt, mieszkanie, szkołę, pracę, itp., czyli innymi słowy da podwaliny pod lepsze życie i wesprze ich integrację. Kropla w morzu potrzeb, ale jakże potrzebna kropla pomocy. To, na co pozwolono Franciszkowi w czasie jego odwiedzin na Lesbos, stało się jednak niemożliwe dla papieskiego wysłannika. Władze nie zgodziły się, by ktokolwiek wraz z nim mógł opuścić wyspę. Nie dano potrzebującym szans na godne, normalne życie. Trudniej o bardziej wymowny gest bezduszności i obojętności.

Towarzyszący jałmużnikowi abp Hollerich przypomniał w tym kontekście, że rozwiązaniem dramatu byłoby tworzenie kolejnych korytarzy humanitarnych np. przez diecezje, stowarzyszenia katolickie czy parafie w Europie. Dodał, że nie można mówić o chrześcijańskiej Europie, jeśli nie jesteśmy gotowi na przyjęcie potrzebujących. Ten argument wielu wręcz irytuje. Jednak nawet Franciszek, który jest „twarzą” polityki przychylnej uchodźcom podkreśla, że rządzący powinni suwerennie kierować się chrześcijańską roztropnością, czyli przyjmować tylu uchodźców, „ilu są w stanie”. Kładzie też duży nacisk na konieczność integracji, bez której nie można mówić o przyjęciu.

Tą drogą idzie włoska Wspólnota Świętego Idziego (we współpracy z Federacją Kościołów Ewangelickich i włoskim episkopatem), która właśnie dzięki bezpiecznym korytarzom humanitarnym przyjęła kolejnych 58 uchodźców. W sumie tą drogą do Włoch dotarło już w ciągu dwóch lat 2500 uchodźców, którzy coraz mocniej zapuszczają korzenie na włoskiej ziemi. Za tym przykładem poszła Francja, Belgia i Andora. Ale to wciąż za mało. W obecnej sytuacji bardziej niż kiedykolwiek wcześniej potrzeba bezpiecznych korytarzy, które ratują życie i zapewniają integrację. Bardziej potrzeba takich korytarzy niż propozycji wicepremiera Włoch, który chciał wlepiać mandat za każdego uratowanego migranta w wysokości nawet 5500 euro. Projekt na szczęście został wycofany przez prezydenta Włoch. Jednym chyba z kluczy do stawienia czoła problemowi przyjmowania, czy nieprzyjmowania uchodźców są roztropność (nie oznaczająca zamknięcia) i integracja. Bo nawet mocno prouchodźczy Franciszek podkreśla, że „nie można przyjmować, kiedy nie ma możliwości integracji”.

W kontekście debaty o polityce uchodźczej warto zwrócić uwagę na obłudę Europy. Bez mrugnięcia okiem zapewnia ona ugrupowaniom walczącym m.in. na Bliskim Wschodzie i w Afryce najnowocześniejszą broń (przodują tu Włochy), sama przy tym się bogaci, podsycając jednocześnie falę uchodźców. Temat totalnie nieobecny w debacie o uchodźcach, bo politycznie niepoprawny. Trudno się więc dziwić, że słowa Franciszka wywołały ostatnio jawną złość Matteo Salviniego. Papież przypomniał, że „zanoszą błaganie uciekający ludzie zmasowani na statkach, szukający nadziei, nie wiedząc, które z portów będą mogły ich przyjąć. Ma to miejsce w Europie, która zarazem otwiera swe porty dla statków mających transportować nowoczesne i drogie uzbrojenie, będące w stanie spowodować zniszczenie, które nie oszczędza nawet dzieci. To jest właśnie hipokryzja świata”.

To wznoszące się ze statków wołanie do Boga papież nazwał wołaniem Abla w świecie, który coraz bardziej zapomina o braterstwie i ludzkiej solidarności. Korytarze humanitarne mogą być gestem czułości Europy wobec współczesnych Abli. Ten gest jest konieczny.

«« | « | 1 | » | »»

aktualna ocena |   |
głosujących |   |
Pobieranie.. Ocena | bardzo słabe | słabe | średnie | dobre | super |

Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg
 • tomak
  16.06.2019 11:56
  Gdzie chce Franciszek przyjąć tych uchodźców? Watykan to tylko 44 hektary czyli bardzo niewiele. Wszyscy się tam nie pomieszczą. Czyżby zamierzał przeznaczyć wszystkie rzymskie kościoły na jadalnie i sypialnie dla muzułmanów? Łatwo jest czynić miłosierdzie cudzymi rękami.
 • Alcybiades
  16.06.2019 12:57
  Ja na miejscu Pani Redaktor tego tematu bym nie poruszał ,ze względów na jego wielowątkowość , czasem napisze się słowo dwa za mało … a potem się samego siebie stawia w niezręcznej sytuacji . Więc postaram się uzupełnić , raczej dopisać , zasygnalizować o istniejące trzy , cztery uwarunkowania natury liczbowej .


  To co najbardziej znaczące poza tym , to co dla mnie katolika najboleśniejsze to jest ta NIEUMIEJETNOŚĆ PRZEKAZYWANIA EWANGELII W KATEORIACH SPOŁECZNYCH. Mamy albo nieuchronnie mieć będziemy konfrontacje cywilizacyjną Islam - Chrześcijaństwo .Jakie mamy atuty ? co jest jądrem Islamu jeśli nie ich prawo ? a my tutaj sobie samym ku pokrzepieniu a im ku rozwadze możemy opowiedzieć "patrzcie jak piękna jest nauka Pana Jezusa Chrystusa nawet jeśli to są popłuczyny po dawnej wielkości , patrzcie "kto tu Pany "


  Tak z islamem , jak i w ogóle z ludźmi wschodu tak się rozmawia , z pozycji siły [ patrz ST , to ta kultura]nie zależy nam na ewangelizacji ?


  ale do rzeczy ;

  a/ do Europy w tej chwili chce migrować ok 300 mln. ludzi to jest tyle ile , ile ona ma w tej chwili ludności en block , jakie są koszty ? to już nie jest jałmużna to jest bankructwo .


  b/ jakie są koszty bezpieczeństwa ? ci ludzie nie chcą się asymilować , nie wiem co katolikami powoduje aby uciekać przed prawdą , to grzech , w wydawnictwach katolickich nie wolno uciekać przed prawdą .Co że chwilowo przycichło ,na jak długo ? coś o tym , my Polacy wiemy , kiedyś graniczyliśmy … jedna bitwa była zapowiedzią drugiej , po czasie , czy ktoś w Imię Prawdy odważył się chociażby tutaj na tej stronie zanalizować treść Koranu ? cóż to za ucieczka przed prawdą ? Jeśli w trzecim pokoleniu emigrantów rośnie terrorysta i powołuje się na proroka to coś w tym Koranie musi być , czy źle myślę ?...można sięgnąć ,no … nie lękajcie się … Kto to powiedział ?


  c/ jeśli nawet Europa bankrutując przyjmie owe 300 milionów , to jeśli przyjmiemy za lat …. będzie w Afryce wg zupełnie realnych przewidywań 3 mld ludzi co okaże się to jedynie kropla w morzu .


  Tak koncerny zarabiają na ludzkich nieszczęściach , słuszne pani to napisała , to chwalebne , chciałbym jednak aby kościół był konsekwentny , użyję innego słowa POWAŻNY w tym co robi ,albo jak sam twierdzi nie miesza się do polityki i zostawi temat , albo nie podrzuca innym jak … Panie odpuść kukułka i sam ucieka .

  Zanim weźmiemy się za koncerny zbrojeniowe weźmy się za nieopodatkowany handel wielkopowierzchniowy , nie w Afryce ale tutaj , pod "nosem" i co ?nie do "ruszenia , prawda ?

  a ci chcą tak bardzo aby być jałmużnikami niech udowodnią w to co mówią , niech wyzbędą się swoich wcale niekiedy pokaźnych majątków [ także kościelnych ] i a pieniądze przekażą muzułmanom ...sądzę ,że przyjmą . Inaczej będą o nich mówił o "dobroczyńcach na cudzy koszt"


  Pani Redaktor , patrzę na miłą buzię z okienka … nie warto .
 • Gość
  16.06.2019 18:12
  "W kontekście debaty o polityce uchodźczej warto zwrócić uwagę na obłudę Europy." Znów odpowiedzialność zbiorowa.
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Archiwum informacji

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  27 28 29 30 31 1 2
  3 4 5 6 7 8 9
  10 11 12 13 14 15 16
  17 18 19 20 21 22 23
  24 25 26 27 28 29 30
  1 2 3 4 5 6 7