W Rzymie trwa Europejski Kongres Powołaniowy. Organizuje go Rada Konferencji Episkopatów Europy (CCEE). Poświęcony jest refleksji na temat wyzwań i perspektyw po ubiegłorocznym Synodzie Biskupów na temat młodzieży.
W spotkaniu uczestniczą delegaci 22 europejskich episkopatów, w tym również przedstawiciele z Polski.
Uczestnicy kongresu dzielą się swym doświadczeniem na temat tego, co aktualnie dzieje się w Kościele i jakie wynikają z tego wnioski na przyszłość. „Odpowiedź na kryzys powołań to przede wszystkim osobiste nawracanie się oraz świadectwo bycia uczniem i misjonarzem, a nie tworzenie kryzysowych programów duszpasterskich” – mówi uczestniczący w spotkaniu ks. Emil Parafiniuk, dyrektor Krajowego Biura Organizacyjnego Światowych Dni Młodzieży oraz koordynator European Vocations Service (EVS). Wskazuje on, że tylko ten, kto sam spotkał Jezusa jest w stanie doprowadzić do Niego innych. „Kryzys powołań, czy kryzys powołanych, to też kryzys społeczeństwa i rodziny” – podkreśla ks. Parafiniuk.
“Przede wszystkim to nieustanne przypominanie, że każdy z nas jest powołany i że to powołanie realizuje się w różny sposób. I również ważne jest przypomnienie, że duszpasterstwo powołań nie stanowi jednej z gałęzi duszpasterstwa w Kościele, ale pozostaje integralną częścią duszpasterstwa młodzieży i duszpasterstwa w ogóle. Zwrócono tu też uwagę na wielką rolę rodzin w procesie odkrywania powołania i również na to, że każdy z nas jest odpowiedzialny za powołania w Kościele – mówi Radiu Watykańskiemu ks. Parafiniuk. - Wybrzmiewa różnica między wszystkimi kontekstami, w których żyjemy. Mamy tutaj rektora seminarium greckokatolickiego ze Lwowa, który ma ponad dwustu kleryków w swoim seminarium, co równe jest sumie kleryków w wielu krajach europejskich. To zróżnicowanie bardzo mocno widać i ono jest bogactwem tego spotkania; to że możemy się dzielić i zauważać różnice kontekstów, w których żyjemy. Ale przy tym wszystkim zależy nam na jednym – pomocy młodym w odkrywaniu powołania i prowadzeniu ich do Chrystusa.”
Jutro uczestnicy Europejskiego Kongresu Powołaniowego zostaną przyjęci na specjalnej audiencji przez Papieża Franciszka.
W Kaplicy Sykstyńskiej Franciszek udzielił chrztu 21 dzieciom watykańskich pracowników.
"Tu chodzi o całkowicie nowe życie, o dar życia, które przetrwa całą wieczność”.
Zgodnie z dawnym zwyczajem w Polsce do 2 lutego można oglądać szopki w świątyniach i śpiewać kolędy.
Jak zwykle na początku nowego roku kalendarzowego spotkał się z ambasadorami w Auli Błogosławieństw.