Kard. Krajewski: nie pozwala się pomóc uchodźcom na Lesbos

Od półtora roku 6 tys. ludzi żyje w odizolowanych obozach dla uchodźców. Z jednej strony Grecja narzeka na ich obecność, ale z drugiej, blokowane są wszystkie próby rozwiązania tej sytuacji, ze względu na bieżącą politykę.

Mówi o tym Jałmużnik papieski, który w imieniu Ojca Świętego przebywał na greckiej wyspie Lesbos. Kard. Konrada Krajewskiego zapytaliśmy jaką rzeczywistość zastał w obozach dla uchodźców:

“ Oczywiście tragiczną, od półtora roku ludzie przebywają w obozach i nie mają dokumentów, nie mają nadziei na opuszczenie obozów. Nie mają właściwie żadnych praw. Szczycimy się, że Europa jest pełna praw obywatelskich, natomiast Ci ludzie nie mają żadnych praw. Większość z nich to są dzieci i kobiety, mężczyzn jest zdecydowanie mniej. Przypłynęli z Turcji, bowiem do Lesbos jest zaledwie 6 km. Morze jest bardzo niebezpieczne, ginie tam mnóstwo ludzi. Jedna z osób opowiadała mi, że płynęli z Turcji przez 52 godziny - te 6 km – mówi Jałmużnik papieski. – Wydaje się, że zupełnie zostali zapomniani. Niestety jest bardzo dużo samobójstw. Bo ile miesięcy można tu przebywać nie robiąc nic, nie mając nadziei, żadnych praw i dokumentów. Zaoferowaliśmy pomoc kanałami kościelnymi. Są przygotowane rodziny, mieszkania, klasztory, gdzie można ich przyjąć i okazuje się, że nic z tego, bo za parę tygodni mamy wybory i nikt nie chce brudzić sobie rąk. ”

 

«« | « | 1 | » | »»
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Archiwum informacji

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  29 30 1 2 3 4 5
  6 7 8 9 10 11 12
  13 14 15 16 17 18 19
  20 21 22 23 24 25 26
  27 28 29 30 31 1 2
  3 4 5 6 7 8 9