Muzea Watykańskie włączają się w obchody 500. rocznicy śmierci Leonarda da Vinci.
Od dziś przez najbliższe trzy miesiące będzie można za darmo podziwiać jedyny znajdujący się w Rzymie obraz tego renesansowego malarza. Przedstawia on św. Hieronima.
Wystawa poświęcona Leonardowi da Vinci została przygotowana w tzw. Braccio di Carlo Magno, czyli pawilonie znajdującym się na przedłużeniu lewego skrzydła kolumnady przy placu św. Piotra. Dokumentuje ona również rzymski pobyt Leonarda, który mieszkał w Watykanie i mógł się tu spotkać z największymi artystami swojej epoki.
Mówi Barbara Jatta, dyrektor Muzeów Watykańskich. Chcemy zwrócić uwagę zwiedzających na jego pobyt w Rzymie, a właściwie w Watykanie. Prezentujemy bardzo cenny i mało znany dokument z archiwów Bazyliki św. Piotra. Świadczy on o przygotowaniu mieszkania dla Leonarda w 1513 r. - powiedziała Radiu Watykańskiemu Barbara Jatta. - Przypomnijmy, że był to rok o wielkim znaczeniu, bo w tym czasie przebywał tu jeszcze Bramante, twórca nowej bazyliki, ale również Rafael wieńczący prace w Stanzach Watykańskich, oraz Michał Anioł, który właśnie skończył malować sklepienie Kaplicy Sykstyńskiej. Leonardo mieszkał w samym sercu Muzeów Watykańskich, w miejscu, w którym potem powstało Muzeum Pio-Clementino".
W kościołach ustawiane są choinki, ale nie ma szopek czy żłóbka.
To doroczna tradycja rzymskich oratoriów, zapoczątkowana przez św. Pawła VI w 1969 r.
Franciszek zrezygnował z publikacji adhortacji posynodalnej.
Jako dewizę biskupiego posługiwania przyjął słowa „Ex hominibus, pro hominibus” (Z ludu i dla ludu).