Budujemy wspólnotę serc

Młodzi z Sandomierza pod dniach spędzonych w diecezji Chitré udają się na centralne wydarzenia ŚDM-u do Panama City.

Czwarty dzień pobytu naszych młodych na ŚDM w Panamie był „dniem wspólnoty”. Tego dnia wszyscy goszczący w diecezji Chitré (około 5 tys. młodych) zgromadzili się na wspólnotowej Eucharystii i adoracji Najświętszego Sakramentu. Modlitwie przewodniczył bp Rafael Valdivieso Miranda, miejscowy ordynariusz. "Sprzed naszego parafialnego kościoła wyruszyliśmy rozśpiewanym pochodem na miejsce Mszy Świętej, wspólnej dla wszystkich pielgrzymów przybyłych do Chitré. Atmosfera podczas całego dnia była bardzo radosna. Przed Mszą Świętą kilku wolontariuszy animowało tańce, w których wielu z nas wzięło chętnie udział" – pisała Maria Gorycka.

Młodzi podziękowali pasterzowi diecezji Chitré za serdeczność okazywaną im w poszczególnych parafiach i rodzinach. Obok polskich grup obecni byli także pielgrzymi z Włoch, Francji, Niemiec czy Kolumbii.

Tomasz Lis Młodzi w drodze na "Dzień wspólnoty" w Chitre
Po zakończeniu Eucharystii grupy pielgrzymów mogły podziwiać tradycyjną panamską paradę. Wzięły w niej udział wszystkie parafie diecezji oraz miejscowe grupy folklorystyczne.

Taki pochód odbywa się zwykle w Boże Ciało, jednak mieszkańcy, chcąc pokazać młodym z różnym krajów świata swoją lokalną kulturę, przygotowali paradę specjalnie dla nich. – Było to niesamowite wydarzenie, bogate w lokalną muzykę i stroje, pełne radości i entuzjazmu. Po zakończonej paradzie każdy udał się do swojego domu, by odpocząć i przygotować się do niedzieli. Niektórzy z nas wieczorem wybrali się do parku z panamskimi wolontariuszami, by trochę się pobawić, potańczyć przy latynoskich rytmach – dodała Maria Gorycka.

Tomasz Lis "Dzień wspónoty" w Chitre - Panama
Podczas wspólnie spędzonych dni sandomierscy młodzi wraz z młodymi, którzy gościli w parafii Llano Bonioto, namalowali „mapę świata”, zaznaczając na niej miejscowości skąd pochodzą, flagi swoich krajów oraz swoje imiona. Jest to pamiątka dla parafii oraz podziękowanie dla rodzin za otwarte drzwi domów i serc ludzkich.
Niedziela, 20 stycznia 2019 r., był ostatnim dniem pobytu młodych w diecezji Chitré. "Niedziela była dla nas wszystkim dniem w rodzinie. Dzień zaczęliśmy od Mszy Świętej, podczas której oficjalnie pożegnaliśmy się z parafią i podziękowaliśmy za gościnę. Następnie każda rodzina zorganizowała coś specjalnego dla pielgrzyma, którego gościła. Niektórzy z naszej grupy mieli okazję przebrać się w tradycyjny panamski strój. Inni doświadczyli spływu rzeką czy pobytu nad oceanem. Cały ten dzień był zwieńczeniem naszego pobytu w Llano Bonito, który na pewno na długo pozostanie w naszych sercach" – relacjonowała Maria Gorycka.

W poniedziałek odjazd do stolicy na wydarzenia centralne i spotkanie z papieżem Franciszkiem, który przybędzie do Panamy z okazji XXXIV Światowego Dnia Młodzieży. "Dzisiejszy dzień rozpoczęliśmy o godz. 8.00 rano Mszą Świętą, po której wyjeżdżamy do Panama City, gdzie w parafii św. Judy Tadeusza też będą na nas gościć rodziny. Pamiętamy o Was wszystkich i polecamy w modlitwie" – zapewnia Maria Gorycka.

«« | « | 1 | » | »»

aktualna ocena |   |
głosujących |   |
Pobieranie.. Ocena | bardzo słabe | słabe | średnie | dobre | super |

Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg
Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Archiwum informacji

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 1 2
3 4 5 6 7 8 9