Panama: ziemia kontrastów

Kiedy przybywa się do Panamy, to sprawia wrażenie drugiego Dubaju. Ale to jedynie pozory – mówi abp José Domingo Ulloa, metropolita stołecznej archidiecezji. Kraj ten zamieszkuje ok. 4 mln mieszkańców, z czego 80 proc. to katolicy.

Panama to ziemia ogromnych kontrastów. Tylko niewielka część jej mieszkańców korzysta z jej dóbr. Panuje niesprawiedliwość społeczna oraz wielkie nierówności. Według Banku Światowego kraj należy do jednego z sześciu o największym zróżnicowaniu wśród krajów Ameryki Łacińskiej, a do dziesięciu na świecie. Niektórzy z jego mieszkańców nie wychodzą nigdy ze swoich pięknych dzielnic, aby zobaczyć rozmiar biedy, która znajduje się u ich bram. 10 proc. najbogatszych rodzin posiada majątek 37 razy wyższy niż 10 proc. rodzin najbiedniejszych.

W najtrudniejszej sytuacji są osoby o korzeniach afrykańskich, których przodkowie przybywali jako niewolnicy w czasach kolonizacji hiszpańskiej, począwszy od XV wieku oraz ci, którzy docierali z Antyli, aby w XX wieku pracować przy budowie Kanału Panamskiego. Bieda i marginalizacja jest codziennym udziałem tej części ludności.

W Panamie żyje ponadto 7 ludów tubylczych, które stanowią 12 proc. społeczeństwa, czyli mniej więcej pół miliona mieszkańców. Ich sytuacja jest również trudna. Cierpią bardzo z powodu wykluczenia i odrzucenia społecznego. Nie jest prawdą, że Panama jest Szwajcarią Ameryki Środkowej. 40 proc. ludności pracuje „w szarej strefie”, większość z nich to kobiety. Państwo to nie rozwija się ani po względem ekonomicznym, ani instytucjonalnym. System sprawiedliwości jest dotknięty korupcją, podobnie jak większość polityków. Kraj cierpi z powodu słabości instytucji państwowych oraz przemocy.

W Panamie, podobnie jak w innych krajach Ameryki Łacińskiej, panuje rabunkowy model gospodarki oparty na eksploatacji różnych bogactw i złóż, z całkowitym pominięciem wymagań ekologii integralnej. Lekceważone są bariery hydrologiczne, sprzyja się niekontrolowanej eksploatacji złóż, wycina się lasy, natomiast przyszłość ludzi żyjących na tych terenach schodzi na dalszy plan.

«« | « | 1 | » | »»
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie... Pobieranie...

  Archiwum informacji

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  26 27 28 29 30 31 1
  2 3 4 5 6 7 8
  9 10 11 12 13 14 15
  16 17 18 19 20 21 22
  23 24 25 26 27 28 29
  30 1 2 3 4 5 6