Ponad miliard euro zebranych funduszy, 71.700 projektów pomocowych dla dzieci z całego świata i wpisanie na listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego UNESCO – to są osiągnięcia młodych kolędników działających od 1959 roku pod patronatem Papieskich Dzieł Misyjnych.
Doroczna inicjatywa kolędowania na rzecz potrzebujących dzieci na świecie jest realizowana przede wszystkim w krajach niemieckojęzycznych, ale także w Polsce, Słowenii, na Słowacji, Węgrzch oraz w Pólnocnych Włoszech. Obecna kampania w Niemczech zgromadziła prawie 300 tys. młodych kolędników i w tym roku łączy się również z pomocą dla dzieci z niepełnosprawnością.
„Jest to szczególnie ważne ponieważ to smutna rzeczywistość. W wielu krajach świata dzieci z niepełnosprawnością są ukrywane przez swoje rodziny i nie otrzymują żadnego wsparcia medycznego, społecznego, ani psychologicznego” – mówi dyrektor krajowy Papieskich Dzieł Misyjnych w Niemczech. Ks. Klaus Krämer zwraca uwagę, że kolędnicy pragną wnieść swój wkład w walkę przeciwko uprzedzeniom wobec takich dzieci. „Ważne jest, aby dać im możliwość rozwinięcia swoich talentów” – powiedział duchowny.
Obecny okres większego spokoju w Libanie przeniesie się też na Syrię?
Aby - jak wyjaśnił papież - “w Ludzie Bożym wzrosła religijna i bliska znajomość Pisma Świętego”.
Stowarzyszenie Katechetów Świeckich zwraca uwagę na faworyzowanie tzw edukacji zdrowotnej.