“Dzisiejszy dzień jest szczególnym momentem historycznym dla chrześcijan Ukrainy, pozwólcie mi serdecznie pogratulować naszym braciom prawosławnym Soboru Zjednoczeniowego” – powiedział arcybiskup większy kijowsko-halicki Światosław Szewczuk.
Podczas uroczystego przyjęcia 15 grudnia na zakończenie zjednoczeniowego Soboru w Kijowie, zwierzchnik Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego zwracając się do nowego zwierzchnika Kościoła Prawosławnego na Ukrainie metropolity Epifaniusza i wszystkich “braci prawosławnych” zaznaczył, że “od tej pory idziemy razem w historii, do jedności, do prawdy”
“Przyszłość Kościoła, ludu ukraińskiego, wolnego, niezależnego, europejskiego państwa zależy od tego, jak dzisiaj pielęgnujemy jedność i przezwyciężamy to, co nas dzieli” – zaznaczył abp Szewczuk.
Zwierzchnik UKGK zwrócił uwagę, że przed nami dużo pracy i wyraził radość, że w pierwszym swoim wystąpieniu nowo wybrany zwierzchnik mówił o potrzebie rozwoju edukacji teologicznej. “Bardzo się cieszę, że Kościół Prawosławny na Ukrainie jest ikoną Kościoła otwartego, zarówno lokalnego, jak i powszechnego. Głęboko zagłębiając się w tajemnicę Boskiej Mądrości, jednocześnie patrzy na serce współczesnego człowieka i Ukraińca oraz spogląda w przyszłość. Niech wewnętrzny ruch w kierunku konsolidacji nie zostanie zatrzymany” – zaznaczył abp Szewczuk.
Zwrócił uwagę, że tego wieczoru przed Kościołem Prawosławnym na Ukrainie otwiera się nowa misja, którą jest “ewangelizacja i głoszenie Ewangelii w dzisiejszym życiu”.
„Zdajemy sobie sprawę, że współczesne, ukraińskie społeczeństwo oczekuje nie tylko zmiany wewnętrznej organizacji, ale również oczekuje nowej jakości kościelnego życia, duszpasterstwa, głoszenia słowa świętej Ewangelii dla zwykłego człowieka, transformacji, uwolnienia i otwarcia duszy narodu ukraińskiego na świat” – oświadczył zwierzchnik UKGK.
Młodzi są najszybciej laicyzującą się grupą społeczną w Polsce.
Ojciec Święty w czasie tej podróży dzwonił, by zapewnić o swojej obecności i modlitwie.
28 grudnia Kościół obchodzi święto dzieci betlejemskich pomordowanych na rozkaz Heroda.
Franciszek zrezygnował z publikacji adhortacji posynodalnej.