Stolica Apostolska chce uwrażliwić Kościoły lokalne na problem opustoszałych i nieużywanych świątyń.
W tym tygodniu na Papieskim Uniwersytecie Gregoriańskim odbędzie się międzynarodowa konferencja pod wymownym hasłem: „Czyż Bóg już tu nie mieszka?”
Organizatorem wydarzenia jest Papieska Rada Kultury. Do udziału zaproszeni zostali delegaci 23 episkopatów, w których problem dekonsekrowanych kościołów jest najbardziej aktualny. Są to między innymi Francja, Belgia, Holandia, Niemcy, Szwajcaria, USA i Kanada. Stolica Apostolska chce ich skłonić do przyjęcia wytycznych w sprawie przeznaczenia byłych kościołów. Chodzi o to, by uniknąć sytuacji najbardziej gorszących, kiedy w byłych świątyniach urządza się dyskoteki, kluby nocne czy puby.
Jak mówi ks. Valerio Pennasso, odpowiedzialny za dobra kultury we włoskim episkopacie, sprzedaż kościołów powinna być postrzegana jako ostateczność. Lepszym rozwiązaniem jest ich użyczenie do ściśle określonych celów, najlepiej o charakterze społecznym, charytatywnym czy kulturalnym. Na rzymskiej konferencji zostaną przedstawione konkretne przykłady pozytywnego rozwiązania problemu opustoszałych świątyń, które zostały przemienione na biblioteki, sale koncertowe, jadłodajnie dla ubogich, miejsca spotkań dla seniorów czy młodzieży.
Nie było ono związane z zastąpieniem wcześniejszych świąt pogańskich, jak często się powtarza.
"Pośród zdziwienia ubogich i śpiewu aniołów niebo otwiera się na ziemi".
Świąteczne oświetlenie, muzyka i choinka zostały po raz kolejny odwołane przez wojnę.
Franciszek zrezygnował z publikacji adhortacji posynodalnej.