- Czy potrafimy dziś zdobyć się na wysiłek pokonywania barier i trudności, jakie piętrzą się w relacjach między europejskimi państwami? - pytał abp Józef Kupny podczas konferencji "Europa i pojednanie", nawiązując do orędzia biskupów polskich do biskupów niemieckich z 1965 roku.
Konferencja, która odbyła się w Oratorium Marianum Uniwersytetu Wrocławskiego, zorganizowana została w ramach projektu "Polonia Restituta. Dekalog dla Polski w 100-lecie odzyskania niepodległości" - projektu, którego pomysłodawcą jest Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego, a współorganizatorem - Rada ds. Społecznych Konferencji Episkopatu Polski.
- Kierunek dyskusji, zgodnie z zamysłem organizatorów konferencji, wyznacza projekt Europy zarysowany przez Ojca Świętego Jana Pawła II w przemówieniu wygłoszonym 8 czerwca 1991 r. w Warszawie - wyjaśniał abp Kupny, przewodniczący Rady ds. Społecznych KEP. - Istotę tego projektu stanowi budowanie Europy ducha, to znaczy stanowiącej duchowo-materialną całość, bez podziału na Wschód i Zachód, Europy budowanej w porozumieniu, w przełamywaniu historycznych uprzedzeń, lęków i likwidowaniu wybujałego nacjonalizmu i nietolerancji.
Fundamentem i mocnym spoiwem tak rozumianej przyszłej Europy ducha, zdaniem Jana Pawła II, mogą i powinny być wartości, które ukształtowały Europę, i które zdolne są także dziś ją jednoczyć. Współczesna bowiem Europa ciągle pozostaje podzielona murem zbudowanym z lęku, egoizmu politycznego, gospodarczego oraz z osłabienia wrażliwości na wartość życia ludzkiego i godność każdego człowieka. Jan Paweł II wyraźnie powiedział: "Nie będzie jedności Europy, dopóki nie będzie ona jednością ducha".
Co z tego projektu Europy ducha udało się zrealizować? Czy projekt ten jest wciąż aktualny? Metropolita przypomniał o doświadczenie mocy pojednania w stosunkach z naszym zachodnim sąsiadem. - Wczoraj minęła 53. rocznica od dnia, kiedy polscy i niemieccy biskupi dokonali wymiany listów w ostatnich dniach Soboru Watykańskiego II - mówił. Przypomniał, że inicjatywa wyszła od biskupów polskich, którzy napisali: "Wyciągamy do was (...) ręce oraz udzielamy przebaczenia i prosimy o przebaczenie". "Z braterskim szacunkiem przyjmujemy podane nam ręce" - odpisali adresaci. Jednym z inicjatorów i głównym autorem listu był metropolita wrocławski kard. Bolesław Kominek. - Wielu uważa kard. Kominka za ojca nowoczesnego myślenia europejskiego. Dokument, którego był inicjatorem, historycy zaliczają do kanonu tekstów ważnych dla zjednoczonej Europy - podkreślił abp Kupny.
- Czy mamy jeszcze świadomość wielkości tamtego wydarzenia i czy potrafimy zdobyć się na wysiłek pokonywania barier i trudności, jakie piętrzą się w relacjach między europejskimi państwami? Czy potrafimy zdobyć się na ten sam wysiłek, na jaki zdobyli się wówczas biskupi? - pytał. - Jan Paweł II zachęca, by w procesie budowania Europy ducha powrócić do wartości, które ukształtowały Europę, i które zdolne są także dziś ją jednoczyć.
Zauważył, że problemem jest niestety fakt, że mówiąc o tych samych wartościach, używając tych samych słów, inaczej je rozumiemy, odmiennie interpretujemy. - Ufam, że konferencja będzie okazją do zaprezentowania katolickiej, chrześcijańskiej myśli społecznej, która inspirowała współczesnych ojców zjednoczonej Europy, i która nadal może twórczo oddziaływać na procesy państwowe i społeczne nie tylko w naszym kraju, ale - ze względu na jej uniwersalny charakter - także w całej Europie - mówił metropolita wrocławski.
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
Nad sprawami duchowymi nie mamy pełnej kontroli i należy być ostrożnym.
Synodalność to sposób bycia i działania, promujący udział wszystkich we wspólnej misji edukacyjnej.
Droga naprzód zawsze jest szansą, w złych i dobrych czasach.
Symbole tego spotkania – krzyż i ikona Maryi – zostaną przekazane koreańskiej młodzieży.
Wraz z zakorzenianiem się praktyki synodalności w Kościele w Polsce - nadziei będzie przybywać.