- Czy potrafimy dziś zdobyć się na wysiłek pokonywania barier i trudności, jakie piętrzą się w relacjach między europejskimi państwami? - pytał abp Józef Kupny podczas konferencji "Europa i pojednanie", nawiązując do orędzia biskupów polskich do biskupów niemieckich z 1965 roku.
Konferencję otworzył uroczyście prof. dr hab. Adam Jezierski, rektor Uniwersytetu Wrocławskiego. Przywitał gości w Oratorium Marianum - sali o iście "europejskim" charakterze, w której pracowali artyści najróżniejszych narodowości. Służyła przez długi czas jako sala muzyczna, a dziś wyposażona jest w 300-letnie organy Caspariniego - depozyt z kościoła św. Elżbiety. Rektor zaprezentował ich brzmienie, wykonując trzy fragmenty kantat J.S. Bacha.
- Łatwo jest coś rozbić, potłuc. Szybko można pozrywać dobre relacje... Trudniej jest poskładać wszystko na nowo i połączyć... - mówił ks. prof. dr hab. Włodzimierz Wołyniec, rektor PWT, wyjaśniając łaciński termin "reconciliato" - ponowne połączenie tego, co podzielone, rozłączone. - Teologia uczy, że do pojednania jest zdolny człowiek scalony sam w sobie, w którym dokonało się przezwyciężenie rozbicia, jakim jest grzech. Dokonać tego może Bóg mocą swojej scalającej miłości.
Ks. prof. dr hab. Józef Bremer SJ, rektor Akademii "Ignatianum" w Krakowie, przypomniał słowa kard. Josepha Ratzingera, wypowiedziane w Spirze: "Europa to pokój i pojednanie...", podkreślając, że często w dokumentach kościelnych termin "Europa" jest łączony ze słowem "pojednanie".
- Europy nie można zrozumieć wyłącznie w kategoriach jakiegoś obszaru geograficznego, jest ona bowiem najpierw duchowo normatywną całością, tkwiącą korzeniami w antycznych Atenach, Rzymie, świecie judeochrzescijańskim, a także korzystającą z dorobku średniowiecza, renesansu, oświecenia - mówił. - Harmonijna synteza tych elementów kształtowała się przez wieki i wyrażała w różnych formach jako dziedzictwo kultur w Europy.
Wspominał m.in. o adhortacji "Ecclesia in Europa" Jana Pawła II, w której papież mówi o udziale chrześcijan w integracji Europy.
Podczas otwarcia spotkania wystąpił również Jarosław Gowin, wiceprezes Rady Ministrów, minister nauki i szkolnictwa wyższego, przedstawiając m.in. analizę zjawisk będących zagrożeniem dla jedności europejskiej i wyzwań, jakie stoją przed jej państwami. Zobacz TUTAJ
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
Nad sprawami duchowymi nie mamy pełnej kontroli i należy być ostrożnym.
Synodalność to sposób bycia i działania, promujący udział wszystkich we wspólnej misji edukacyjnej.
Droga naprzód zawsze jest szansą, w złych i dobrych czasach.
Symbole tego spotkania – krzyż i ikona Maryi – zostaną przekazane koreańskiej młodzieży.
Wraz z zakorzenianiem się praktyki synodalności w Kościele w Polsce - nadziei będzie przybywać.