Dzięki Bogu za Polskę

Dziękczynna Eucharystia w Świątyni Opatrzności Bożej rozpoczęła uroczystości obchodów 100. rocznicy odzyskania niepodległości.

Reklama

W dziękczynnej Mszy św. sprawowanej w Wotum Narodu za odzyskaną wolność pod przewodnictwem nuncjusza apostolskiego w Polsce abp. Salvatore Pennacchia wzięli udział przedstawiciele najwyższych władz państwa z prezydentem Rzeczypospolitej Andrzejem Dudą, premierem Mateuszem Morawieckim, marszałkami Sejmu Markiem Kuchcińskim i Senatu Stanisławem Karczewskim oraz kombatanci i liczni przedstawiciele parlamentu, rządu i Wojska Polskiego. 

Powstające w Wilanowie sanktuarium wypełnili szczelnie darczyńcy świątyni z całej Polski. Rozpoczynając Mszę św., kard. Kazimierz Nycz, metropolita warszawski, odczytał przesłanie, jakie z okazji 100. rocznicy odzyskania niepodległości skierował do narodu polskiego papież Franciszek.

Abp Stanisław Gądecki, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski, zwrócił w homilii uwagę, że przyszłość naszej ojczyzny zależy od naszej wiary, naprawy sumień i troski o pamięć, a także od odnowy kultury i polityki.

- Nie myślę tutaj jedynie o sporze o reformę sądownictwa, ale o czymś znacznie bardziej podstawowym - o prawach, które w zasadniczy sposób są sprzeczne z prawdą o człowieku i w konsekwencji uznają życie niektórych ludzi za "niewarte życia". Jakże bym pragnął, aby ludzie, którym na sercu leży praworządność, z pełnym przekonaniem zaangażowali się w zniesienie takich praw! - powiedział abp Gądecki.

Przestrzegał też przed pokusą instrumentalizacji tak Kościoła, jak i państwa. - Państwo postrzega czasami Kościół jako instrument do osiągnięcia własnych celów, Kościół może czasami w analogiczny sposób odnieść się do instytucji państwa. Kościół, owszem, ma obowiązek przemawiać z pozycji metapolitycznych, przypominając o normach, zasadach i wartościach etycznych, jakimi powinien kierować się rząd, podejmując decyzje w tej dziedzinie. Nie może jednak - jeśli nie chce utracić swojej politycznej wiarygodności - zmieniać formy swojego zaangażowania z politycznej na metapolityczną i odwrotnie, w zależności od tego, co w danym momencie uzna za bardziej dla siebie korzystne - dodał przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski, kończąc homilię słowami modlitwy o. Piotra Skargi o ojczyźnie.

Po homilii prezydent RP, kontynuując zapoczątkowaną w czasie Święta Dziękczynienia tradycję, zapalił Świecę Niepodległości, ofiarowaną przez Piusa IX Warszawie w roku 1867, gdy nasza ojczyzna była pod zaborami, a o odzyskanie wolności modliły się kolejne pokolenia Polaków. Odmówiony został również Akt Dziękczynienia i Zawierzenia.

Bezpośrednio po zakończeniu Eucharystii A. Duda otworzy Aleję Ojców Niepodległości. Hierarchowie pobłogosławią tworzące ją dęby, z których każdy poświęcony jest najwybitniejszej postaci, która wniosła najważniejszy wkład w powrót Polski na mapę Europy. 

O godz. 12 zostanie odprawiona druga Msza św. dla darczyńców, podczas której będziemy dziękowali za wolną ojczyznę i prosili Opatrzność o opiekę nad nią na kolejne stulecia.

O godz. 17 rozpocznie się koncert, na którym usłyszymy światową premierę oratorium "Missa Solemnis", napisanego specjalnie na 100. rocznicę odzyskania niepodległości przez Pawła Muzykę. 

O godz. 18 zebrani w świątyni wierni wezmą wraz z artystami wykonującymi oratorium udział w śpiewaniu pieśni religijnych i patriotycznych.

Uroczystości zakończą się adoracją w kaplicy Najświętszego Sakramentu i odmówieniem Aktu Dziękczynienia i Zawierzenia.

«« | « | 1 | » | »»

aktualna ocena |   |
głosujących |   |
Pobieranie.. Ocena | bardzo słabe | słabe | średnie | dobre | super |

Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama

Reklama

Archiwum informacji

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11

Reklama