Papież do dziennikarzy: otwierajcie ludziom oczy, uszy i serca

Wy nie wykonujecie jedynie pracy, lecz realizujecie pewne zadanie i zobowiązanie – mówił Ojciec Święty.

Dziękuję wam, że jako dziennikarze skupiacie waszą uwagę na człowieku, a niesprawiedliwość nazywacie niesprawiedliwością. Dziękuję, że mówicie o sprawach pięknych, które być może rzadziej trafiają na pierwsze strony gazet, lecz dzięki którym człowiek znajduje się w centrum – powiedział Papież do ponad 300-osobowej grupy studentów Katolickiej Szkoły Dziennikarstwa w Niemczech.

Franciszek przypomniał, że uczelnia ta powstała przed 50 laty po Soborze Watykańskim II, kiedy to Kościół w Niemczech chciał się lepiej zatroszczyć o dziennikarzy. Dziś absolwenci tej szkoły pracują w wielu niemieckich mediach.

"Jako dziennikarze chrześcijańscy wyróżniacie się pozytywnym podejściem do osoby i waszą etyką zawodową. Wy nie wykonujecie jedynie pracy, lecz realizujecie pewne zadanie i zobowiązanie – mówił Ojciec Święty. – Jakże łatwo jest pójść za opinią ogółu, pozwolić, by pociągał nas defetyzm i pesymizm, które paraliżują i zaślepiają! «Z przyzwyczajenia nie mierzymy się już ze złem i pozwalamy, aby rzeczy ‘były takimi, jakim są’, lub jakimi niektórzy postanowili, aby były» (Gaudete et exsultate, 137). My chcemy parresia, chcemy szczerości, która pochodzi od Ducha Świętego i która pomaga zawierzyć prawdzie Chrystusa, tej prawdzie, która wyzwala. Przekroczmy mur smutku i rezygnacji, pomóżmy ludziom otworzyć oczy i uszy, a przede wszystkim serce na słowa, które zachowujemy dla siebie nawzajem, i by zdać sobie sprawę, że jesteśmy synami i córkami jednego Ojca".

«« | « | 1 | » | »»
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie... Pobieranie...

  Archiwum informacji

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  26 27 28 29 30 31 1
  2 3 4 5 6 7 8
  9 10 11 12 13 14 15
  16 17 18 19 20 21 22
  23 24 25 26 27 28 29
  30 1 2 3 4 5 6