Abp Auza: bieda trwa nadal, dobrobyt dla niektórych

Bieda nadal dotyka wielu ludzi, natomiast z rosnącego dobrobytu korzysta niewielu - to wniosek z wystąpienia stałego obserwatora Stolicy Apostolskiej przy Organizacji Narodów Zjednoczonych.

Przemawiając na 73. sesji Zgromadzenia Ogólnego ONZ abp Bernardito Auza zauważył, że nasz świat staje się coraz bogatszy, zmniejsza się również ubóstwo w skali globalnej. Z drugiej strony jednak przepaść pomiędzy tymi, którzy mają, a tymi, którzy nie mają stale się powiększa. Nierówności w dochodach pozostają prawdziwym wyzwaniem naszych czasów.

Filipiński hierarcha podkreślił, że bieda i nierówności zbyt często są ograniczane do aspektu wyłącznie ekonomicznego, co tylko częściowo naświetla problem. Posiada on bowiem wiele wymiarów. Natomiast jednostronne ujęcie prowadzi do niezaprzeczalnego wzrostu niesprawiedliwości, nierówności społecznych oraz marginalizacji najsłabszych, którzy jako pierwsi pozostają z tyłu.

Osoby, które czują się wciąż pomijane, uważają się za ofiary niesprawiedliwego systemu, są pełne tłumionego gniewu, który wybucha przy okazji niepokojów i protestów społecznych. Podważają wtedy i odrzucają system polityczny i ekonomiczny, w którym się znajdują. W sytuacji, kiedy nasz świat staje się coraz bardziej współzależny, obecność nierówności staje się coraz bardziej oczywista.

«« | « | 1 | » | »»
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie...

  Sponsorowane

  Www.CzesciAuto24.PL

  Archiwum informacji

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  20 21 22 23 24 25 26
  27 28 29 30 31 1 2
  3 4 5 6 7 8 9
  10 11 12 13 14 15 16
  17 18 19 20 21 22 23
  24 25 26 27 28 1 2