Czas dla stworzenia

Już czwarty raz trwa międzynarodowa akcja, która zaprasza we wrześniowe i październikowe dni do modlitwy o ochronę świata stworzonego. Dziękujemy za Stworzenie, przepraszamy za nasze grzechy i prosimy Boga o Jego miłosierdzie i błogosławieństwo dla nas i świata całego.

W Polsce organizatorem akcji jest Ruch Ekologiczny św. Franciszka z Asyżu – REFA, który w tym roku na centralną celebrację zaprasza do Łodzi w niedzielę po św. Franciszku czyli 7 października.

REFA zaprasza na franciszkański ekologiczny weekend w Łodzi-Łagiewnikach oraz specjalne nabożeństwo w Lesie Łagiewnickim w niedzielne popołudnie 7 października. Będzie to też okazja poznania „Szkoły liderów ekologii integralnej” oraz aktualnego eko-przesłania Kościoła katolickiego.

Las Łagiewnicki w Łodzi. To największy teren rekreacyjny w tym mieście i jeden z największych kompleksów leśnych znajdującym się w granicach miasta w Europie. Ma powierzchnię ponad 1200 ha i cechy lasu naturalnego będące pozostałością po dawnej Puszczy Łódzkiej. Tam w ramach „Szkoły liderów ekologii integralnej REFA” chcemy spotkać się już 6.10.2019 a potem świętować w niedzielę ze św. Franciszkiem i św. Faustyną. 

Kościół ustanawiając światowy dzień modlitw o ochronę świata stworzonego, zachęca nas do „głębokiego nawrócenia duchowego” oraz refleksji nad przyczynami kryzysu ekologicznego. W tym roku na czwarty Światowy Dzień Modlitwy o Ochronę Świata Stworzonego Franciszek zwraca uwagę na kwestię wody, podstawowego dobra, które należy chronić i udostępnić wszystkim. W specjalnym orędziu napisał: „Myśląc o jej fundamentalnej roli w stworzeniu i rozwoju człowieka, odczuwam potrzebę dziękczynienia Bogu za „siostrę wodę”, prostą i użyteczną, jak nic innego dla życia na planecie.

Właśnie dlatego pilną koniecznością jest zatroszczenie się o źródła i zbiorniki wodne. Dzisiaj bardziej niż kiedykolwiek potrzebujemy spojrzenia, które wychodzi poza to, co doraźne (por. Laudato si’, 36), poza „utylitarne kryterium wydajności i produktywności dla zysku indywidualnego” (tamże, 159). Pilnie potrzebne są wspólne projekty i konkretne gesty, biorąc pod uwagę, że nie można się zgodzić na jakąkolwiek prywatyzację naturalnego dobra wody, kosztem ludzkiego prawa dostępu do niej.”

W Polsce CZAS DLA STWORZENIA – SEASON OF CREATION organizujemy w dniach 15 września – 15 października. Honorowym patronem akcji jest Prymas Polski abp Wojciech Polak. Zapraszamy do modlitwy o odpowiedzialne działania dla ochrony przyrody, środowiska i klimatu, o troskę o wodę i jej jakość, o cieki i zbiorniki wodne oraz o oszczędność w gospodarowaniu zasobami wody. Zachęcamy też do organizowania spotkań modlitewnych w swych parafiach i wspólnotach oraz modlitwy o globalną odpowiedzialność na Szczycie Klimatycznym w Katowicach oraz za ofiar

«« | « | 1 | » | »»

TAGI| KOŚCIÓŁ

Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Archiwum informacji

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
27 28 29 30 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31
1 2 3 4 5 6 7