Papieska teologia czułości

Teologia powinna komunikować konkretność Boga, który jest Miłością. Czułość natomiast pozostaje najlepszym: „konkretem egzystencjalnym”, aby ukazać naszym czasom uczucie, którym Bóg nas ogarnia – mówił Papież podczas spotkania z uczestnikami kongresu: „Teologia czułości Papieża Franciszka”, który odbywa się w Asyżu. Zgromadziło teologów, biblistów oraz humanistów.

W przemówieniu skierowanym do uczestników kongresu Papież wskazał na znaczenie pojęcia: teologia czułości.

"Chciałbym wskazać na dwa istotne punkty: piękno poczucia bycia kochanymi przez Boga oraz piękno poczucia kochania w imię Boga. Czułość może wskazywać właśnie dzisiaj nasz sposób przyswajania sobie Miłosierdzia Bożego – powiedział Franciszek. – Czułość odsłania, oprócz ojcowskiego, również macierzyńskie oblicze Boga, który rozmiłowany jest w człowieku, i który kocha nas miłością nieskończenie większą, niż ta, którą matka otacza swoje dziecko. Czułość jest słowem kojącym, jest lekarstwem na strach w relacji do Boga, ponieważ w miłości nie ma lęku, dlatego, bo zaufanie zwycięża strach. Czuć się kochanym znaczy nauczyć się pokładać ufność w Bogu, mówić, tak jak On pragnie: «Jezu ufam Tobie»".

W dalszej części przemówienia Franciszek zwrócił uwagę, że czułość wskazuje na mękę Chrystusa. Krzyż jest pieczęcią Bożej czułości, która wypływa z ran Pana.

"Kiedy człowiek czuje się naprawdę kochany, czuje się również wezwany do kochania – mówił Ojciec Święty. – Swoją drogą, jeśli Bóg jest nieskończoną czułością, także człowiek stworzony na jego obraz jest zdolny do czułości. Czułość nie powinna być redukowana do sentymentalizmu, jest pierwszym krokiem, aby przezwyciężyć skupianie się na sobie, aby wyjść z egoizmu, który oszpeca ludzką wolność. Czułość Boga prowadzi nas do zrozumienia, że miłość jest sensem życia".

Te dwa punkty ukierunkowują nas na prawdziwą teologię w drodze, teologię, która staje się Słowem wcielonym. Dzisiaj, jak nigdy wcześniej, potrzebujemy rewolucji czułości. To nas ocali - zakończył swoje wystąpienie Papież Franciszek.

«« | « | 1 | » | »»
 • obserwator
  14.09.2018 02:27
  „Teologia czułości Papieża Franciszka” Papież wskazał na znaczenie pojęcia teologia czułości: Czułość pozostaje najlepszym: „konkretem egzystencjalnym”, aby ukazać uczucie, którym Bóg nas ogarnia. Czułość może wskazywać nasz sposób przyswajania sobie Miłosierdzia Bożego. Czułość odsłania, macierzyńskie oblicze Boga. Krzyż jest pieczęcią Bożej czułości. Bóg jest nieskończoną czułością. Te punkty ukierunkowują nas na prawdziwą teologię w drodze. Dzisiaj, jak nigdy wcześniej, potrzebujemy rewolucji czułości. To nas ocali - zakończył swoje wystąpienie Papież Franciszek.
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie... Pobieranie...

  Archiwum informacji

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  30 1 2 3 4 5 6
  7 8 9 10 11 12 13
  14 15 16 17 18 19 20
  21 22 23 24 25 26 27
  28 29 30 31 1 2 3
  4 5 6 7 8 9 10