To szczególny czas modlitwy i refleksji.
W dniach od 2 do 9 września trwa w Kolumbii tzw. „Tydzień dla pokoju”. To szczególny czas modlitwy i refleksji, który angażuje Kościół oraz różne ruchy i organizacje społeczne w działania na rzecz sprawiedliwości społecznej i pojednania narodowego. Trudna do wykorzenienia przemoc w ciągu ostatnich miesięcy przynosi nowe ofiary, szczególnie w szeregach obrońców praw człowieka.
W Kolumbii trwa leczenie ran po trwającej ponad 50 lat wojnie domowej. Pochłonęła ona życie 220 tysięcy osób, a 6 milionów skazała na opuszczenie domów. Różne instytucje, w tym także Kościół niestrudzenie podejmują inicjatywy służące budowaniu kultury pokoju i porozumienia. Hasłem tegorocznego „Tygodnia dla pokoju” są słowa: „Tam, gdzie jest życie, jest nadzieja. Dajemy kolory pokojowi”. Organizatorom chodzi szczególnie o podkreślenie prawa do życia, które nadal jest brutalnie łamane przez ludzi siejących nienawiść i rozpacz. Alessandra Zaghini ze wspólnoty Jana XXIII towarzyszącej od 2009 roku wspólnocie pokoju św. Józefa z Apartado w rozmowie z Radiem Watykańskim nawiązuje do zawartego dwa lata temu porozumieniu pomiędzy rządem a największym ugrupowaniem partyzanckim FARC.
"W tym momencie najważniejsze jest zaprowadzenie sprawiedliwości, ale nie w znaczeniu literalnym tego słowa. Chodzi o przywrócenie różnym rzeczom właściwego miejsca. Po pierwsze chodzi o problem ofiar. Ten kto doświadczył gwałtu i przemocy powinien zostać uznany za ofiarę. Nie chodzi jedynie o przeszłość, ale o jakieś podstawowe gwarancje na przyszłość. Nie powinny one doznać podobnych cierpień w przyszłości. To niestety nie następuje – stwierdziła Alessandra Zaghini. - Nie są realizowane także i inne punkty porozumienia pokojowego. Chodzi o restytucję ziemi, powstrzymanie niedozwolonych upraw. Nie ma mowy o zadośćuczynieniu dla ofiar konfliktów. Są wielkie opóźnienia i praktyczne trudności w realizacji porozumienia pokojowego. Jest jeszcze wielka droga do przebycia. Ludzie mówią o tych wymaganiach".
Po dwóch latach od zawarcia porozumienia w Kolumbii, pokój szczególnie na terenach wiejskich nie przybiera konkretnego kształtu. Duże obszary uwolnione od działań partyzantów stają się łupem różnych grup paramilitarnych. „Tydzień dla pokoju” jest więc zachętą, aby stawać się obrońcą życia oraz zwiastunem nadziei, udzielając barw pokojowi zaczynając od osobistego życia.
W diecezjach i parafiach na całym świecie jest ogromne zainteresowanie Jubileuszem - uważa
To osobne wejście, które pozwala ominąć ogromne kolejki turystów.
Rosną m.in ograniczenia w zakresie deklaracji chrześcijańskiego światopoglądu w życiu publicznym.
Za wiarę są z największą surowością karani przez komunistów.
Wraz z zakorzenianiem się praktyki synodalności w Kościele w Polsce - nadziei będzie przybywać.