Abp Jędraszewski: Ziemia to więcej niż warsztat pracy, to ojcowizna, dar i zadanie

Około 60 tys. mieszkańców wsi zgromadziły w niedzielę w Częstochowie główne uroczystości Dożynek Jasnogórskich.

Reklama

W organizowanych od 36 lat uroczystościach dożynkowych wzięli udział m.in. prezydent Andrzej Duda oraz minister rolnictwa i rozwoju wsi Jan Krzysztof Ardanowski. M.in. na ich ręce starostowie tegorocznych Dożynek, Karolina i Dominik Grabarkowie z Nowej Wsi w diecezji zielonogórsko-gorzowskiej, przekazali symboliczne bochenki chleba. Podczas mszy abp Jędraszewski pobłogosławił wieńce żniwne.

Metropolita krakowski wskazał, że ziemia dla polskich rolników jest czymś zdecydowanie głębszym i ważniejszym niż tylko warsztatem pracy, a tę głębię zawdzięcza swemu związaniu z Bogiem, który jest jej stwórcą. W chrześcijańskim rozumieniu - mówił arcybiskup - polska ziemia staje się ojczyzną, "bożą ojcowizną", czyli darem Boga; przestrzenią, w której rodzi się również "ojczyzna niebieska".

"Chrześcijańska wiara pozwala nam odkryć ziemię jako ojcowiznę, jako dar. Z kolei tak uznana ojcowizna otwiera człowieka na trud wiary i osobistych, głębokich przekształceń, dokonań i dojrzewań. Wiara każe człowiekowi patrzeć na ziemię jako wielkie osobiste zadanie. Jest to zadanie czynienia sobie ziemi poddaną, a równocześnie jest to zadanie udoskonalania siebie i uszlachetniania, aby tworzyć tę świętą i zobowiązującą przestrzeń ducha (), którą nazywamy ojczyzną, i która jest zapowiedzią ojczyzny niebieskiej" - powiedział hierarcha.

Podkreślił, że te prawdy chrześcijańskiej wiary wymagają od wiernych konkretnego działania. "Przekazane nam i zasiane w nas boże słowo oczekuje od nas jasnego i zdecydowanego czynu, a w związku z nim także niemałego wewnętrznego zmagania, by żyć w prawdzie, by odrzucać od siebie wszelkie kłamstwo i pokusy zniewolenia" - mówił metropolita krakowski.

Zastrzegł, że nie chodzi tylko o to, aby jedynie posiadać ziemię jako swoją własność. "Chodzi dużo bardziej o to, aby umieć i mieć odwagę wchodzić w jej tajemnicę (), otaczać naszą miłością i troską na wzór tego, jak czynimy to w stosunku do naszych rodzonych matek" - wyjaśnił abp Jędraszewski.

Jak mówił, rolnicy przybywający na Jasną Górę z doroczną pielgrzymką przychodzą tu "jako ludzie, którym ta praca otwiera drogę do szczególnej miłości naszej polskiej ziemi". "Przybywacie zatem jako patrioci, którzy jak nikt inny czują smak ojczyzny, będącej wspólnym domem nas, Polaków" - podsumował arcybiskup.

Tegoroczne dożynki na Jasnej Górze były - oprócz podziękowania za plony - także dziękczynieniem za 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości. W uroczystościach uczestniczyli rolnicy z wszystkich polskich diecezji; wielu przybyło w regionalnych strojach, przywożąc ze sobą wieńce żniwne i kosze pełne płodów rolnych. Organizatorem rolniczego święta było Krajowe Duszpasterstwo Rolników, we współpracy z ojcami paulinami - gospodarzami częstochowskiego sanktuarium.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Archiwum informacji

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
27 28 29 30 31 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
1 2 3 4 5 6 7