"Młodzi ludzie mają wielki problem z uwierzeniem w to, że wyłączna miłość do współmałżonka może być na zawsze".
Anna i Alberto Friso, odpowiedzialni w ruchu Focolari za Dzieło Nowych Rodzin brali udział we wszystkich Światowych Spotkaniach Rodzin, jakie odbyły się do tej pory. W tym roku udają się także do Dublina, aby tam dać świadectwo swojego życia małżeńskiego i rodzinnego.
W wywiadzie dla Radia Watykańskiego małżeństwo z Włoch zwróciło uwagę na największe zmiany, jakie zaszły w życiu rodzinnym w ostatnich 25 latach. Zaznaczyli, że dziś młodzi ludzie mają wielki problem z uwierzeniem w to, że wyłączna miłość do współmałżonka może być na zawsze. Wiąże się to z indywidualizmem i relatywizmem naszych czasów. Brak więc wzorców ukazujących harmonię i jedność małżonków. Wyzwaniem więc staje się takie ukazanie miłości, która jest wyjątkową częścią życia i tworzy źródło szczęścia.
Anna i Alberto Friso podzielili się także swoimi spostrzeżeniami, które ich zdaniem warto przekazywać młodym parom pragnącym zawrzeć związek małżeński.
„Pamiętajcie, że miłość, którą poczuliście od pierwszego momentu zakochania jest uczuciem, który ma swój niezwykły wymiar, jest wieczna! – mówi Alberto Friso. – To iskierka o najgłębszej wartości, która położy fundament pod całe wasze życie, także i wtedy, kiedy przyjdą burze, bo to jest miłość Boga. Tak więc oznacza to, że nie pobieracie się we dwoje, ale w troje, ponieważ Jezus będzie z Wami!”.
„Wyzwaniem jest to, aby nie ulec wpływom dominującej kultury, która ukazuje prymat uczuć lub indywidualnych praw, które przeważają nad drugim i nad wartością małżeństwa – mówi Anna Friso. – Zauważyć, że wewnątrz, w obrazie małżeństwa jest zawarte to szczególne znamię szczęścia, które można realizować właśnie dlatego, że stanowi część ludzkiego przeznaczenia, nie wiem, jak to powiedzieć, ludzkiego DNA!”.
Nie było ono związane z zastąpieniem wcześniejszych świąt pogańskich, jak często się powtarza.
"Pośród zdziwienia ubogich i śpiewu aniołów niebo otwiera się na ziemi".
Świąteczne oświetlenie, muzyka i choinka zostały po raz kolejny odwołane przez wojnę.
Boże Narodzenie jest również okazją do ponownego uświadomienia sobie „cudu ludzkiej wolności”.
Życzenia bożonarodzeniowe przewodniczącego polskiego episkopatu.
Franciszek zrezygnował z publikacji adhortacji posynodalnej.