W społeczeństwie zsekularyzowanym, takim jak nasze, gdzie szerzy się obojętność religijna i wiele osób żyje tak, jakby Boga nie było, jest tylu, którzy potrzebują nowego odkrycia sakramentów inicjacji chrześcijańskiej; szczególnie sakramentu Chrztu. Droga jest niewątpliwie jedną z opatrznościowych odpowiedzi na tę pilną konieczność.
4. służba katechizacji, jak na przykład powrót do pierwotnego schematu ewangelizacji przez ekipy wędrowne, gotowe pójść na cały świat na podstawie mandatu chrzcielnego.
Artykuł drugi stanowi o sposobach działania Drogi: działa ona w diecezjach "pod kierownictwem biskupa" i "według linii zaproponowanych przez inicjatorów"; podmiotem promującym inicjację chrześcijańską jest oczywiście biskup (zobacz art. 26), któremu jednak proponuje się narzędzie zaaprobowane przez Stolicę Świętą i ukształtowane według wskazań Statutu.
Droga Neokatechumenalna została zainicjowana w 1964 roku w Hiszpanii przez Kiko Arguello i Carmen Hernandez. Po blisko czterdziestu latach rozprzestrzeniła się w 105 krajach na pięciu kontynentach. W końcu 2001 roku ponad 16.700 wspólnot było obecnych w blisko 5000 parafiach w 880 diecezjach. Około 8000 wspólnot znajduje się w Europie, 7300 w obu Amerykach, około 800 w Azji i Australii i 600 w Afryce. Ponad 400 rodzin wyjechało na misje do najtrudniejszych rejonów świata. Ponad 1500 seminarzystów przygotowuje się w 50 Diecezjalnych Seminariach Misyjnych "Redemptoris Mater", które Droga Neokatechumenalna pomagała otworzyć. Powstały one na życzenie biskupów diecezjalnych: 24 z nich istnieje w Europie, 14 w Ameryce, 6 w Azji, 1 na Bliskim Wschodzie, 3 w Afryce i 2 w Australii. Od roku 1989 zostało wyświęconych ponad 1000 prezbiterów uformowanych w seminariach "Redemptoris Mater". Ponad 2 tys. młodych, którzy w różnych centrach powołaniowych, wspomagani przez ich katechistów i niektórych prezbiterów, weryfikują swoje powołanie, przygotowując się, by wstąpić do seminarium. Około 4 tys. dziewcząt pochodzących ze wspólnot neokatechumenalnych w tych latach wstąpiło do klasztorów – przeważnie klauzurowych.
W naszej Archidiecezji Droga istnieje od 1981 roku. Aktualnie 37 wspólnot jest obecnych w 14 parafiach. Rodzina z 9-orgiem dzieci z Gdańska jest od 8 lat na misji w Karagandzie (Kazachstan). Dwie siostry ze wspólnot gdyńskich pomagają w misji w Karagandzie i Wołgogradzie. 6 seminarzystów ze wspólnot gdańskich przygotowuje się do prezbiteratu w seminariach "Redemptoris Mater" w Warszawie, Berlinie, Kopenhadze i Newarku. Dwóch prezbiterów pochodzących z Trójmiasta uformowanych w seminariach "Redemptoris Mater" w Warszawie i Berlinie pracuje na Syberii i w Niemczech. Kilkunastu chłopaków z wspólnot trójmiejskich wstapiło do zakonów klauzurowych. (por. http://www.camminoneocatecumenale.it/ – strona internetowa Drogi Neokatechumenalnej).
Jest rzeczą oczywistą, że Droga jest tylko propozycją wśród wielu innych Dróg prowadzących do Boga we wspólnocie Kościoła. Przypominając jej istotne założenia proszę Duszpasterzy o refleksję nad nią i o uwzględnienie Drogi w swoich duszpasterskich poszukiwaniach.
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
Poinformował o tym dyrektor Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej, Matteo Bruni.
Franciszek zrezygnował z publikacji adhortacji posynodalnej.
Jako dewizę biskupiego posługiwania przyjął słowa „Ex hominibus, pro hominibus” (Z ludu i dla ludu).