Mszą św. sprawowaną w katedrze gnieźnieńskiej pod przewodnictwem bp. Bogdana Wojtusia rozpoczęła się dziś w Gnieźnie konferencja poświęcona ochronie i poszanowaniu ludzkie życia.
W spotkaniu wzięło udział blisko 200 osób: członków Akcji Katolickiej archidiecezji gnieźnieńskiej i poznańskiej, braci z Towarzystwa św. Wojciecha oraz delegatów organizacji prorodzinnych z diecezji włocławskiej, kaliskiej, bydgoskiej i toruńskiej.
W homilii gnieźnieński biskup pomocniczy nawiązując do hasła konferencji przypomniał fragment encykliki Jana Pawła II „Evangelium Vitae”, w którym Papież stwierdził, iż życie ludzkie jest święte i nienaruszalne w każdej chwili swego istnienia, także w fazie początkowej, która poprzedza narodziny.
„To życie jest dziś atakowane! – stwierdził gnieźnieński biskup pomocniczy dodając, że ataki te są nie tylko dziełem ludzi, ale samego szatana, który dąży do tego, by to życie najsłabsze, będące u samego początku, zniszczyć.
Kaznodzieja stwierdził również, że istotą i podstawowym celem każdego życia jest rozwój i wzrost. Troska o ów rozwój i wzrost spoczywa na rodzicach, ale także na Szkole i Kościele. „Nie możemy zaniedbać tego obowiązku! Nie możemy nie stawać w obronie życia! – wołał bp Wojtuś.
Po Mszy św. uczestnicy konferencji wysłuchali krótkiego wykładu o św. Wojciechu i zwiedzili gnieźnieńską katedrę. W południe w Kolegium Europejskim rozpocznie się część panelowa spotkania. W programie przewidziano m.in. wykład prof. dr hab. Władysława Ryszarda Chałupka z Instytutu Dendrologii PAN pt: „Boży dar w pętach ideologii”.
Uczestnicy konferencji będą mieli również okazję wysłuchać wykładu połączonego z prezentacją multimedialną o Giannie Berettcie Molli i jej świadectwie wobec daru życia i szacunku dla niego. Spotkają się ponadto z ks. Sławomirem Jessą, kapelanem Wojewódzkiego Szpitala Psychiatrycznego w Gnieźnie oraz Joanną i Robertem Słocińskimi z Kościoła Domowego.
Franciszek spotkał się z wiernymi na modlitwie Anioł Pański.
Symbole ŚDM – krzyż i ikona Matki Bożej Salus Populi Romani – zostały przekazane młodzieży z Korei.
Wedle oczekiwań weźmie w nich udział 25 tys. młodych Polaków.
Wraz z zakorzenianiem się praktyki synodalności w Kościele w Polsce - nadziei będzie przybywać.