Mszą św. pod przewodnictwem nuncjusza apostolskiego w Polsce rozpoczęło się w Warszawie 119 zebranie plenarne Konferencji Wyższych Przełożonych Żeńskich Zgromadzeń Zakonnych.
Tematem trzydniowej sesji będą „Kryzysy w życiu zakonnym – dramat czy szansa?”. Bierze w niej udział ok. 150 sióstr przełożonych generalnych i prowincjalnych stu zgromadzeń obecnych w Polsce.
Abp Józef Kowalczyk zwracając się do przełożonych zakonnych podczas Eucharystii rozpoczynającej zebranie plenarne powiedział, że obecnie potrzeba kobiet i mężczyzn, którzy żyją głębokim duchem braterstwa i zdolni są i chcą towarzyszyć osobom, które przeżywają braki materialne i duchowe. W kazaniu, które w dużej mierze poświęcił problematyce ubóstwa i pokoju przypomniał, za Benedyktem XVI, iż aby zaprowadzić pokój trzeba zacząć od przywrócenia nadziei ubogim.
Nawiązując do ślubu ubóstwa, który złożyły zakonnice powiedział, że właśnie profesja ewangelicznego ubóstwa połączona z konkretną działalnością szerzącą solidarność i miłosierdzie jest odpowiedzią na materialistyczną żądzę posiadania.
- Chciejcie wziąć sobie do serca ten gorący apel papieża Benedykta XVI, by razem z powierzonymi wam siostrami, modlitwą, ofiarą i pracą wspomagać Kościół i jego Namiestnika – wzywał nuncjusz apostolski w Polsce.
Podczas wiosennej sesji Konferencji Wyższych Przełożonych, zakonnice będą rozmawiały o kryzysach w życiu zakonnym, które można postrzegać jako dramat lub szansę. Przewidziano na ten temat wykłady i pracę w grupach. Ponadto przełożone przedstawią informacje o przygotowywanych inicjatywach.
Zebranie plenarne potrwa do piątku 17 kwietnia. - Zaraz po jego zakończeniu rozpocznie się II spotkanie plenarne przedstawicielek wspólnot przybyłych do Polski z różnych krajów Europy i z innych kontynentów, które pracują w polskim Kościele, ale nie spełniają jeszcze kryteriów, aby być pełnoprawnymi członkami Konferencji. W czasie tego spotkania zostaną omówione propozycje ściślejszej współpracy między tymi wspólnotami, na ogół małymi a Konferencją – poinformowała m. Jolanta Olech, rzecznik Konferencji.
Franciszek spotkał się z wiernymi na modlitwie Anioł Pański.
Symbole ŚDM – krzyż i ikona Matki Bożej Salus Populi Romani – zostały przekazane młodzieży z Korei.
Wedle oczekiwań weźmie w nich udział 25 tys. młodych Polaków.
Archidiecezja katowicka rozpoczyna obchody 100 lat istnienia.
Wraz z zakorzenianiem się praktyki synodalności w Kościele w Polsce - nadziei będzie przybywać.