Jubileusz polskiego Karmelu na Islandii

Przed 25-ma laty, 19 marca 1984 r., grupa mniszek Karmelitanek Bosych z Elbląga, udała się do Hafnarfjördur na Islandii, by zamieszkać i prowadzić życie modlitwy i ofiary w jedynym klauzurowym klasztorze na tej podbiegunowej wyspie.

Klasztor, w którym swój kontemplacyjny charyzmat karmelitański realizuje jedenaście mniszek i jedna postulantka, nosi wymowny tytuł Matki Bożej Jasnogórskiej i św. Józefa. Wszystkie siostry są Polkami. Trudno bowiem, by z trzystutysięcznej zaledwie populacji Islandii, w ponad 90% luterańskiej, mogły zrodzić się powołania do klauzurowego życia zakonnego. Siostry chętnie przyjmują więc do swego grona kandydatki znad Wisły. A w ich klasztorze, pomimo chłodu miejscowego klimatu, oddycha się atmosferą autentycznej, ewangelicznej miłości i terezjańską radością, które idą w parze z życiem modlitwy i ewangelicznego wyrzeczenia w intencjach Kościoła.Klasztor, wznosi się na wzgórzu miasta, największej aglomeracji wyspy ze stolicą państwa i siedzibą jedynej islandzkiej diecezji Reykjavik. Promieniuje on na całą okolicę jako oaza życia duchowego. Mniszki, postrzegane życzliwie także przez ewangelików, obejmują wszystkich swoją modlitwą. Kaplica klasztorna, z piękną ikoną Madonny Jasnogórskiej w głównym ołtarzu, gromadzi codziennie osoby pragnące głębszego życia duchowego.

Siostry utrzymują się z pracy własnych rąk, wykonując artystyczne ikony, świece, szaty liturgiczne, dewocjonalia i kartki świąteczne. Nagrały też płyty ze śpiewem polifonicznym i gregoriańskim. A z racji swego srebrnego jubileuszu pobytu na Islandii wykonały dużych rozmiarów ikony św. Józefa, św. Teresy od Jezusa i św. Jana od Krzyża, polecając się opiece tych świętych opiekunów zakonu.

Dla chętnych, zwłaszcza dla dziewcząt, podajemy dane adresowe podbiegunowego, polskiego Karmelu: Karmelsystur Klaustrinu, Olduslod 37, 220 Hafnarfjördur, Islandia, tel. 00354-555.03.78; e-mail karmel@karmel.is:. www.karmel.is :.
«« | « | 1 | » | »»
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie...

  Archiwum informacji

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  29 30 31 1 2 3 4
  5 6 7 8 9 10 11
  12 13 14 15 16 17 18
  19 20 21 22 23 24 25
  26 27 28 29 30 31 1
  2 3 4 5 6 7 8