Mija 1000 lat od męczeńskiej śmierci św. Brunona

Dziś przypada tysiącletnia rocznica śmierci męczeńskiej św. Brunona. Jak podkreśla biskup ełcki Jerzy Mazur, „jego postać wpisuje się w dziedzictwo całego naszego narodu, a także przyczynia się do tworzenia dobrych relacji z sąsiednimi narodami”.

Św. Brunon Bonifacy z Kwerfurtu, przyjaciel i kontynuator apostolskiej misji św. Wojciecha, oddał życie wraz z 18 towarzyszami 9 marca 1009 roku. Starodawna tradycja sytuuje miejsce śmierci, a później i kultu tego Świętego, na wzgórzu nazwanym jego imieniem w Giżycku.

W diecezji ełckiej Rok Świętego Brunona Bonifacego z Kwerfurtu obchodzony jest od Niedzieli Misyjnej 19 października 2008 r. Jak podkreśla tamtejszy ordynariusz, bp Jerzy Mazur, „ze względu na historyczny kontekst misji św. Brunona, jego postać wpisuje się w dziedzictwo całego naszego narodu, a także przyczynia się do tworzenia dobrych relacji z sąsiednimi narodami”.

Wczoraj, w przeddzień milenium śmierci Świętego, w parafiach diecezji ełckiej odczytywano komunikat bp Mazura. Hierarcha zaprasza w nim do dobrego przygotowania się na uroczystości jubileuszowe. „Niech zapoznawanie się z życiem i misją św. Brunona pomoże uświadomić nam odpowiedzialność za głoszenie Ewangelii” – napisał bp Mazur, zachęcając księży i katechetów do podejmowania tego tematu. Wszystkich wiernych i ludzi dobrej woli zachęca zaś do trwania na modlitwie. ”Pragnę, by uroczystości jubileuszowe złączyły w radości cały nasz Kościół diecezjalny oraz rozbudziły w sercach wiernych entuzjazm dzielenia się świadectwem wiary w Chrystusa we współczesnym świecie” – podkreślił bp Mazur.

Uroczystości jubileuszowe Roku św. Brunona rozpoczną się zebraniem plenarnym Konferencji Episkopatu Polski 19 czerwca w Łomży. Główne uroczystości jubileuszowe w diecezji ełckiej będą miały miejsce w Giżycku, gdzie wieczorem w sobotę 20 czerwca 2009 r. o godz. 19.00 odbędzie się spotkanie ewangelizacyjne dla młodzieży. Natomiast w niedzielę 21 czerwca 2009 r. na Wzgórzu św. Brunona w Giżycku o godzinie 11.00 zostanie odprawiona uroczysta Msza Święta jubileuszowa pod przewodnictwem Legata Papieskiego.

Zaplanowano także uroczystości jubileuszowe z myślą o najmłodszych. Odbędą się one 1 czerwca 2009 r. - w Dniu Dziecka - w Ełku, na placu Jana Pawła II i będą połączone z IV Ogólnopolskim Festynem Rodzinnym. Uroczysta Msza Święta zostanie odprawiona o godz. 11.00. Po Eucharystii będzie miało miejsce rozdanie nagród laureatom VIII edycji Ogólnopolskiego Konkursu „Mój szkolny kolega z misji”, organizowanego przez Komisję Episkopatu Polski ds. Misji i Papieskie Dzieła Misyjne.

«« | « | 1 | » | »»
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie...

  Archiwum informacji

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  29 30 31 1 2 3 4
  5 6 7 8 9 10 11
  12 13 14 15 16 17 18
  19 20 21 22 23 24 25
  26 27 28 29 30 31 1
  2 3 4 5 6 7 8