Rzym: Seminarium dla nowych biskupów misyjnych

W Rzymie trwa seminarium dla „młodych” biskupów z krajów misyjnych podlegających Kongregacji ds. Ewangelizacji Narodów. Bierze w nim udział 103 biskupów z 46 krajów, którzy zostali konsekrowani w ciągu ostatnich dwóch lat.

Reklama

Uczą się oni, jak w praktyce wypełniać biskupią posługę. Prelegentami są szefowie dykasterii Kurii Rzymskiej oraz doświadczeni pasterze Kościołów lokalnych. Rozmowa z ks. Tadeuszem Wojdą z Kongregacji do spraw Ewangelizacji Narodów:

Ks. T. Wojda: Wiadomo, że jeśli się zaczyna jakąś nową posługę to nie zawsze jest się ekspertem, a odpowiedzialność biskupów w zakresie tak zwanego munus docendi, munus sanctificandi, czy munus pascendi jest bardzo ważne. Biskup jest tym, który ma nie tylko budować Kościół lokalny, ale przede wszystkim go uświęcać, być wykładnią wiary, wskazywać drogę. Dlatego wychodząc naprzeciw tym potrzebom przygotowaliśmy program, który zawiera wskazania, jak należy to wszystko czynić; dotyczące nauczania, uświęcania wspólnoty lokalnej, zarządzania tą wspólnotą.

- A konkretnie jakich dziedzin dotyczą te zajęcia, wykłady?

Ks. T. Wojda: Pierwsza część tego seminarium ma na celu zaprezentowanie samej Kongregacji ds. Ewangelizacji Narodów, czym się ona zajmuje, jakie są instytucje z nią związane. Jest to Kongregacja, której podlegają terytoria kościelne właściwie na całym świecie. Na ok. 2800 diecezji, 1080 jest zależne od Kongregacji ds. Ewangelizacji Narodów.

- Jakie jest kryterium tej przynależności? Dlaczego akurat niektóre diecezje zależą od Kongregacji ds. Biskupów, a inne od Kongregacji ds. Ewangelizacji Narodów?

Ks. T. Wojda: Kryterium jest potrójne. Pierwsze to brak samowystarczalności od strony personalnej duchowieństwa. Drugim kryterium jest niewystarczalność finansowa, a trzecim brak personelu misyjnego. Można jeszcze mówić o czwartym kryterium, jakim jest pierwsza ewangelizacja. I tutaj, jeśli weźmiemy Afrykę, to w większości, poza wybrzeżem zachodnim i częściowo wschodnim, cały kontynent obchodzi właściwie setną rocznicę ewangelizacji. Dlatego praktycznie prawie cała Afryka jest pod opieką Kongregacji ds. Ewangelizacji Narodów. Tak samo w dużej mierze Azja i Oceania, a po części Ameryki, zarówno Południowa, Środkowa jak i Północna. Tam jest około 83 jednostek administracyjnych: diecezji, wikariatów apostolskich itp.

- Powracając do kursu seminarium, są też zaproszeni nestorzy Kościoła afrykańskiego, biskupi, którzy dzielą się swoimi doświadczeniami; jak być dobrym biskupem, pasterzem, ojcem dla kapłanów i wiernych?

Ks. T. Wojda: Z Afryki zaprosiliśmy z konferencją kard. Johna Njue, arcybiskupa Nairobi, którego prosiliśmy o przygotowanie tematu: „Biskup, a wykonywanie posługi zarządzania diecezją”. Chcieliśmy, żeby był to ktoś z terenu, kto ma już doświadczenie. Poprosiliśmy też arcybiskupa z Bombaju, który będzie mówił o posłudze biskupa, jego odpowiedzialności za programy duszpasterskie i tworzenie struktur diecezjalnych, współpracę na poziomie diecezjalnym. Myślę, że te dwie relacje będą ciekawe i pożyteczne dla tych, którzy są u progu tej misji.

- Afryka to również masa różnych problemów społecznych, cywilizacyjnych, problemów żywnościowych, doświadczeń wojennych. Czy takie kwestie również są poruszane na tym kursie?

«« | « | 1 | 2 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Archiwum informacji

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
27 28 29 30 31 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
1 2 3 4 5 6 7