W Licheniu trwa międzynarodowa konferencja liderów Stowarzyszenia Pomocników Mariańskich. Skupia ono na całym świecie ponad milion ludzi wspomagających poprzez pracę i modlitwę działalność Zgromadzenia Księży Marianów.
Spotkaniu towarzyszy hasło: „Ożywieni miłością Niepokalanej”.
Tegoroczne spotkanie współpracowników mariańskich w Licheniu ma szczególny charakter – jest to już bowiem dziesiąta międzynarodowa konferencja, w której biorą udział. Na dodatek kończy ona serię wykładów przygotowujących Stowarzyszenie do – przypadających w przyszłym roku - obchodów stulecia odnowy i reformy Zgromadzenia Księży Marianów przez bł. Jerzego Matulewicza. Cała seria wykładów przygotowujących do tego jubileuszu przebiegała pod hasłem „Dla Chrystusa i Kościoła na wzór Niepokalanej”. Międzynarodowa konferencja liderów Stowarzyszenia Pomocników Mariańskich stanowi zwieńczenie tych przygotowań.
„Nasze spotkania mają podwójny cel – i formacyjny, i informacyjny” – mówi br. Andrzej Mączyński z USA, generalny promotor Stowarzyszenia Pomocników Mariańskich – „Trudno jest nam się spotkać wszystkim na rekolekcjach, więc te konferencje wykorzystujemy do formacji duchowej liderów stowarzyszeń. Przy okazji, dzieląc się nawzajem swoimi osiągnięciami, uczymy się jedni od drugich”.
Z wykładem inauguracyjnym pt. „Maryja Niepokalana w duchowości i nauczaniu bł. Stanisława Papczyńskiego” wystąpił ks. Dariusz Kwiatkowski, pracujący z emigrantami w mariańskiej parafii w Londynie. W bogatym programie konferencji znalazły się też m.in. wykłady ks. Janusza Kumali, dyrektora działającego w Licheniu Centrum Formacji Maryjnej, raporty centrów Stowarzyszenia Pomocników Mariańskich z różnych krajów oraz wizyta w klasztorze ojców kamedułów z Bieniszewa.
Stowarzyszenie Pomocników Mariańskich istnieje od 1925 r. Powstanie tej organizacji zainicjował odnowiciel Zgromadzenia Księży Marianów bł. Jerzy Matulewicz, który ocalił - skazaną przez zaborców na wymarcie - wspólnotę. Obecnie Stowarzyszenie skupia ponad milion osób na całym świecie, w Polsce jego centrala znajduje się w Warszawie. Organizacja działa w Anglii, USA, Polsce, Ukrainie, na Litwie i Łotwie, w Portugalii, Brazylii i w Czechach.
Międzynarodowa konferencja Stowarzyszenia Pomocników Mariańskich zakończy się 17 kwietnia.
Wraz z zakorzenianiem się praktyki synodalności w Kościele w Polsce - nadziei będzie przybywać.