Jasna Góra: Paulini wybrali generała

Przełożonym generalnym Zakonu Paulinów został ponownie o. Izydor Matuszewski. Wyboru dokonała obradująca na Jasnej Górze Kapituła Generalna w roku 700. rocznicy zatwierdzenia Zakonu przez Stolicę Apostolską. O. Matuszewski jest 86. najwyższym paulińskim przełożonym.

Uroczyste zaprzysiężenie odbyło się w zabytkowej klasztornej bibliotece, po czym paulini przeszli do Kaplicy Matki Bożej. Tu oficjalnego ogłoszenia wyboru dokonał przewodniczący Kapituły o. Arnold Chrapkowski, po czym zabrzmiało uroczyste Te Deum.

O. Izydor podziękował ojcom i braciom za zaufanie oraz wybór na kolejną kadencję. Przypominając o jubileuszu wezwał paulinów do powrotu do źródeł, aby wpatrzeni w ojców podejmowali dziedzictwo Zakonu, oparte na modlitwie, zawierzeniu Bogu, kontemplacji i aby dostosowywali zakonne bogactwo do dzisiejszych czasów i do tego, do czego wzywa Kościół.

O. Izydor powiedział, że misję przełożonego generalnego traktuje jako służbę i podążanie wraz z Jezusem drogą krzyżową: „Mam nadzieję, że idąc tą drogą, spotkam święte Weroniki i Szymonów, a nade wszystko spotkam Najświętszą Matkę i Jana, który powtarza oto Matka wasza”.

O. Izydor Matuszewski funkcję generała Zakonu Paulinów pełnić będzie przez najbliższe 6 lat. Władza generała rozciąga się na wszystkich paulinów posługujących na świecie.

Generał ma 66 lat. Do Zakonu Paulinów wstąpił w 1960 r. Większość dotychczasowej kapłańskiej posługi pełnił na Jasnej Górze, gdzie był duszpasterzem młodzieży, wieloletnim kustoszem i dwukrotnym przeorem.

«« | « | 1 | » | »»
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie...

  Archiwum informacji

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  1 2 3 4 5 6 7
  8 9 10 11 12 13 14
  15 16 17 18 19 20 21
  22 23 24 25 26 27 28
  29 30 31 1 2 3 4
  5 6 7 8 9 10 11