Jasna Góra: Spotkanie mniszek

Nad rozwojem duchowym, współczesnymi wyzwaniami i sposobami formacji nowych pokoleń zastanawiają się na Jasnej Górze siostry klauzurowe.

Czterodniowa sesja Konferencji Przełożonych Żeńskich Klasztorów Kontemplacyjnych oraz mistrzyń nowicjatów przebiega pod hasłem: „Mniszki – uczennice Chrystusa”.

W Polsce istnieje 86 klasztorów klauzurowych, w których modli się i pracuje prawie 1500 sióstr. Jak zauważa m. Weronika Sowulewska, przewodnicząca Konferencji Przełożonych Żeńskich Klasztorów Kontemplacyjnych, mimo ogólnych tendencji spadkowych w liczbie powołań do życia konsekrowanego, w klasztorach zamkniętych nowicjuszek nie brakuje, ale jawią się nowe, poważne problemy: „Młode pokolenie jest coraz mniej zdecydowane. Coraz częściej okazuje się, że kandydatki trwają, dopóki jest zobowiązanie czasowe, ale kiedy trzeba podjąć zobowiązanie definitywne, złożyć śluby wieczyste, boją się. Przychodzi coraz więcej młodych osób z rodzin dysfunkcyjnych, mają ze sobą dużo problemów, są teraz konieczne terapie”.

Kamedułka ze Złoczewa podkreśla konieczność wspólnotowych spotkań, podczas których siostry zastanawiają się, jak stawiać czoła nowym wyzwaniom. M. Sowulewska przypomina, że życie za klauzurą, zwłaszcza dla współczesnych, jest świadectwem Bożej Miłości i tego, że to, co materialne, szybko przemija.

Obrady plenarne Konferencji Przełożonych Żeńskich Klasztorów Kontemplacyjnych oraz mistrzyń nowicjatów zakończą się w piątek, 15 lutego.

«« | « | 1 | » | »»
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie...

  Archiwum informacji

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  1 2 3 4 5 6 7
  8 9 10 11 12 13 14
  15 16 17 18 19 20 21
  22 23 24 25 26 27 28
  29 30 31 1 2 3 4
  5 6 7 8 9 10 11