W dniach 28-30 stycznia br. w WSD redemptorystów w Tuchowie odbywał się zjazd misyjny redemptorystów. Uczestniczyło w nim ponad 50 misjonarzy z polskich klasztorów pod przewodnictwem o. prowincjała Zdzisława Klafki i prowincjała elekta o. Ryszarda Bożka.
Ks. Posacki podjął także temat ukazujący ślady obecności Złego we współczesnym świecie. W tym względzie zwrócił uwagę na podkreślanie naturalnej boskości człowieka i nastawienia holistycznego w antropologii i psychologii. Niebezpieczeństwa, jakie się pojawiają to m.in. fałszywy optymizm holizmu, wróżby, astrologia, ezoteryka i magia. Prowadzi to do zaprzeczania istnienia grzechu i potrzeby odkupienia. Działania te przejawiają się w odwoływaniu się do elementów naukowych, terapii uzdrowicielskich, technik umysłowych i wolitywnych.
Misjonarze i rekolekcjoniści powinni zwracać uwagę na powyższe zjawiska i przeciwdziałać pojawiającym się zagrożeniom wobec kultury chrześcijańskiej w dzisiejszym społeczeństwie. Ma temu służyć właściwe głoszenie słowa Bożego, odpowiednie konferencje, czy też bezpośrednie rozmowy m.in. podczas sprawowania sakramentu pojednania.
W tym kontekście warto przypomnieć, że Sługa Boży Jan Paweł II w liście apostolskim „Spiritus Domini” skierowanym do redemptorystów w 1987 roku napisał: „Misje, na które św. Alfons wywarł trwały wpływ i które ja sam zalecałem przy różnych okazjach w licznych dokumentach, winny dzięki wam nabrać nowej żywotności dla dobra Kościoła. Zarówno w przepowiadaniu misyjnym, jak i w każdej innej formie waszej apostolskiej działalności, dbajcie w szczególny sposób o te treści, które zawsze stanowiły o specyfice synów św. Alfonsa. Są to: cztery rzeczy ostateczne, które należy głosić ze współczesną wrażliwością duszpasterską; miłosierna miłość Boga, Dives in misericordia; powszechne odkupienie dokonane przez Chrystusa, Redemptor hominis; macierzyńskie wstawiennictwo Maryi, Redemptoris Mater, Obrończyni i Pośredniczki; modlitwa jako niezbędny warunek dążenia do nieba i uniknięcia piekła”.
Te słowa Papieża także dzisiaj są bardzo aktualne i wskazują właściwą drogę w przepowiadaniu prawd ostatecznych.
Innym tematem poruszanym podczas zjazdu było omówienie ostatnich zmian i zaleceń Kościoła dotyczących liturgii. Przepisy liturgiczne przedstawił o. dr Stanisław Madeja (WSD Redemptorystów – Tuchów) w oparciu o wskazania na temat celebracji eucharystycznej zawarte w dokumentach watykańskich wydanych z okazji Roku Eucharystii.
W ramach części informacyjnej przewodniczący Prowincjalnej Komisji Misji i Rekolekcji O. Stanisław Kiełbasa przedstawił aktualny stan prowadzenia misji i rekolekcji w związku z trwającą peregrynacją kopii obrazu Matki Bożej Jasnogórskiej w diecezji kieleckiej oraz przygotowania do udziału redemptorystów w peregrynacji w diecezji sandomierskiej. Misjonarze redemptoryści zostali bowiem zaproszeni przez ks. bpa K. Ryczana i ks. bpa A. Dzięgę do udziału w duchowym przygotowaniu wiernych do tego wydarzenia.
Więcej informacji o Zjeździe Misyjnym, jak również o formach pracy misyjno-rekolekcyjnej redemptorystów można znaleźć na stronie internetowej: www.redemptor.pl pod zakładką „Misje i rekolekcje”.
Nie było ono związane z zastąpieniem wcześniejszych świąt pogańskich, jak często się powtarza.
Kalendarium najważniejszych wydarzeń 2024 roku w Kościele katolickim na świecie.
"Pośród zdziwienia ubogich i śpiewu aniołów niebo otwiera się na ziemi".
Świąteczne oświetlenie, muzyka i choinka zostały po raz kolejny odwołane przez wojnę.
Boże Narodzenie jest również okazją do ponownego uświadomienia sobie „cudu ludzkiej wolności”.
Życzenia bożonarodzeniowe przewodniczącego polskiego episkopatu.
Franciszek zrezygnował z publikacji adhortacji posynodalnej.