III Światowe Spotkanie Rodzin

Tematem przewodnim spotkania było: "Dzieci są wiosną rodziny i społeczeństwa". Spotkanie odbyło sie w Roku Wielkiego Jubileuszu 2000 r.

III Światowe Spotkanie Rodzin z Ojcem Świętym w Rzymie (poprzednie odbyły się w 1994 r. w Rzymie i w 1997 r. w Rio de Janeiro) zostało poprzedzone Międzynarodowym Kongresem Teologiczno-Pastoralnym, który obradował w Auli Pawła VI w dniach 11-13 października na temat: «Dzieci są wiosną rodziny i społeczeństwa». W prelekcjach (jedną z nich wygłosiła marszałek Senatu RP prof. Alicja Grześkowiak, a drugą dr Wanda Półtawska) i dyskusjach zwracano uwagę na zadania rodziców jako współpracowników Stwórcy, na godność i prawa dziecka od chwili poczęcia, na odpowiedzialność za przekazywanie życia. Uczestnicy kongresu - łącznie ok. 6 tys. osób - wzięli też udział w Drodze Krzyżowej, odprawionej 12 października wieczorem na placu św. Piotra, oraz w Mszy św. sprawowanej następnego dnia rano w Bazylice Watykańskiej. Kongres zakończył się w Auli Pawła VI koncertem chóru «Pueri cantores» z Wiednia.

W sobotę 14 października przed południem w rzymskich bazylikach i kościołach odprawiano Msze św. w różnych językach dla rodzin przybyłych z całego świata na spotkanie z Papieżem (dla rodzin z Polski Eucharystię sprawowali m.in. przewodniczący Rady Konferencji Episkopatu ds. Rodziny bp Stanisław Stefanek i bp Edward Frankowski). Rozpoczęło się ono o godz. 17 na placu św. Piotra. Ponad 250 tys. osób wypełniło szczelnie plac i ulicę della Conciliazione. Obecne były przede wszystkim rodziny należące do różnych ruchów i organizacji kościelnych - Akcji Katolickiej, Odnowy w Duchu Świętym, Drogi Neokatechumenalnej, ruchów obrony życia. Wraz z nimi na placu zgromadzili się uczestnicy Kongresu Teologiczno-Pastoralnego, przewodniczący komisji Episkopatów ds. rodziny, liczni kardynałowie, biskupi i kapłani. Papież przybył na spotkanie otwartym samochodem, którym przejechał przez plac, witany entuzjastycznie przez zgromadzonych. Kard. Alfonso López Trujillo, przewodniczący Papieskiej Rady ds. Rodziny, skierował do Ojca Świętego słowa powitania.

Pięć rodzin, reprezentujących różne kontynenty, podziękowało Papieżowi za zaproszenie na spotkanie, a pięć par dzieci złożyło mu symboliczne dary. Treścią spotkania były świadectwa rodzin, dzieci, duszpasterzy opiekujących się rodzinami, przeplatane śpiewem chóru «Pueri cantores» i innych wykonawców. (Jedno ze świadectw złożył abp Kazimierz Majdański, założyciel Instytutu Studiów nad Rodziną.) Na zakończenie delegacja uczestników Kongresu Teologiczno-Pastoralnego wręczyła Ojcu Świętemu relację z przebiegu obrad. Jan Paweł II pobłogosławił sto rodzin należących do Drogi Neokatechumenalnej, które zamierzają poświęcić się całkowicie pracy apostolskiej, i wygłosił przemówienie.

Najważniejszym wydarzeniem Jubileuszu Rodzin była Eucharystia sprawowana w niedzielę rano 15 października. Mimo ulewnego deszczu na placu św. Piotra zgromadziła się wielka rzesza pielgrzymów z wszystkich kontynentów (z Polski przybyło ok. 7 tys. wiernych, m.in. słuchacze Radia Maryja, obecna była również marszałek Senatu RP sen. Alicja Grześkowiak). Z Ojcem Świętym koncelebrowało 12 kardynałów, 70 arcybiskupów i biskupów oraz ponad 450 kapłanów, w większości związanych z duszpasterstwem rodzin. Na początku kard. Alfonso López Trujillo w imieniu zgromadzonych złożył Papieżowi życzenia z okazji 22. rocznicy wyboru na Stolicę Piotrową. Po czytaniach liturgicznych Jan Paweł II wygłosił homilię poświęconą nauce Kościoła o małżeństwie i rodzinie, a następnie pobłogosławił sakramentalne związki małżeńskie ośmiu par z różnych krajów (m.in. dwojga młodych ludzi z Częstochowy). Wśród darów złożonych na ofiarowanie znalazła się złota róża, która 9 grudnia zostanie przekazana jako papieskie wotum do sanktuarium maryjnego w Loreto. Na zakończenie liturgii Ojciec Święty odmówił z wiernymi modlitwę «Anioł Pański», poprzedzając ją krótkim rozważaniem.

Zobacz także:
Dzieci są wiosną rodziny i społeczeństwa :. Przesłanie Jana Pawła II z okazji III Światowego Spotkania Rodzin w Rzymie (14 X 2000 r.)
Małżeństwo i rodzina we wspólnocie Koscioła :. Homilia na Mszy św. z okazji Jubileuszu Rodzin (15 X 2000 r.)
Maryją wspomaga rodziny macierzyńską opieką :. Rozważanie przed modlitwą Anioł Pański 15 X 2000 r.

«« | « | 1 | » | »»

aktualna ocena |   |
głosujących |   |
Pobieranie.. Ocena | bardzo słabe | słabe | średnie | dobre | super |

Pobieranie... Pobieranie...

Archiwum informacji

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
24 25 26 27 28 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31 1 2 3 4 5 6